Prevencia vzniku hemoroidov

Vzniku a návratu hemoroidov zabráni a ťažkosti s hemoroidmi zmierni niekoľko celkom jednoduchých opatrení:

Strava bohatá na vlákninu

Zahrňte do svojho každodenného jedálneho lístka potraviny bohaté na vlákninu, teda zeleninu, ovocie, orechy a celozrnné produkty. Zmäkčíte tým stolicu a uľahčíte jej priechod črevami. Ak máte pocit, že nedokážete bežnou stravou prijímať dostatok vlákniny, siahnite po výživových doplnkoch.

Optimálny pitný režim

Pite dostatok tekutín. Dostatok pritom znamená 0,5 litra na každých 15 kg telesnej hmotnosti a pod tekutinami sa myslí predovšetkým čistá pramenistá voda, prípadne nesladené bylinné a ovocné čaje alebo výnimočne aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Optimálne množstvo tekutín zabezpečí, že stolica nevyschne, čo teda nevedie k zápche, a vyprázdňovanie bude ľahké.

Pravidelný pohyb

Menej seďte a viac sa hýbte. Fyzická aktivita jednak zaručí pohyb čriev, čím sa zníži tlak na análnu oblasť, jednak povzbudí trávenie, čo pomáha k bezproblémovému vyprázdňovaniu. Stačí polhodina svižnej chôdze denne.

Častá hygiena

Dbajte na dostatočnú hygienu. Zvyšky stolice by totiž mohli spôsobiť podráždenie konečníka, a ten by sa tak mohol stať náchylnejší na vznik hemoroidov. Análnu oblasť omývajte po každej stolici vlažnou vodou a následne dôkladne, ale jemne osušte čistým uterákom.

Tlak pod kontrolou

Pri vyprázdňovaní príliš netlačte a nevysedávajte dlho na toalete. Podvedomý, silný alebo dlhodobý tlak vyvíjaný na črevá totiž významne zvyšuje riziko vzniku hemoroidov.

Zdravá hmotnosť

Udržiavajte si zdravú hmotnosť. Nadváha a obezita totiž vedú k výraznému zvýšeniu rizika vzniku hemoroidov, pretože nadbytočný tuk, najmä ten, ktorý sa ukladá v brušnej oblasti, vyvíja silný tlak na žily a cievy konečníka aj hrubého čreva.

O hemoroidoch

Liečba a úľava

ZISTIŤ VIAC

Prevencia

ZISTIŤ VIAC

Špecializované pracoviská

Nájdite svojho
proktologa blízko Vás!

Naša interaktívna mapa vám pomôže nájsť proktológa zadarmo, rýchlo a jednoducho. Zistite otváracie hodiny, kontakty, naplánujte si trasu v mapách.