9. januára, 2022

Babské rady na hemoroidy, ktoré fungujú a ktoré nie

Poradíme vám, ktoré babské rady na hemoroidy naozaj fungujú a ktoré, naopak, nie.

Babské rady na hemoroidy

Babské rady na hemoroidy, ktoré fungujú

Sedacie kúpele s dubovou kôrou

Dubová kôra patrí medzi úplne typické babské rady na hemoroidy a aj odborníci potvrdzujú, že skutočne funguje. Dubová kôra má totiž jedinečné sťahujúce účinky a navyše kúpeľ v teplej vode pomáha uvoľniť črevá, čím zlepší prechádzanie stolice a zníži nepríjemné tlaky spojené s hemoroidmi.

Pagaštan konský

Pagaštan konský je bohatý na triterpény a flavonoidy, vďaka ktorým sa zvyšuje odolnosť žilových stien a zároveň sa zlepšuje ich pružnosť. Okrem toho pôsobí protizápalovo, tlmí opuchy a znižuje bolesť.

Nezabúdajte, že pagaštan konský môže byť pre človeka toxický. Preto ho vždy aplikujte len v obmedzených dávkach a presne tak, ako je uvedené na prípravkoch s obsahom pagaštana.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Hamamel

Hamamel znižuje bolesti, svrbenie, pôsobí protizápalovo a vďaka sťahujúcim účinkom zmierňuje krvácanie, ktoré je spojené s vnútornými hemoroidmi. Môžu za to taníny a oleje, ktoré obsahuje.

Skorocel

Medzi ďalšie obľúbené babské rady na hemoroidy patrí skorocel. Je síce pravda, že skorocelové masti majú významné hojivé účinky, na liečbu hemoroidov sa však viac hodí skorocel vo forme výživového doplnku. K dispozícii je zvyčajne pod názvom psyllium a pozitívne ovplyvňuje naše trávenie a zmäkčuje stolicu.

Aloe vera

Aloe vera má hojivé účinky, čím významne urýchľuje liečbu hemoroidov. Je však nutné aplikovať čistý gél z aloe vera bez ďalších, najmä syntetických, prísad a parfumácií.

Epsomská soľ

Epsomská soľ obsahuje horčík, ktorý v tele pôsobí protizápalovo, a tiež sírany, ktoré majú detoxikačné účinky. Kombinácia oboch týchto zložiek potom zmierňuje bolesti, znižuje krvný tlak, pôsobí proti krvným zrazeninám a navyše posilňuje žilové steny.

Babské rady na hemoroidy, ktoré sú zbytočné

Jablkový ocot

Jablkový ocot patrí medzi úplne typické babské rady na hemoroidy a je pravda, že na chvíľu môže priniesť úľavu od svrbenia či bolestí. Odborníci sa však zhodujú na tom, že oveľa pravdepodobnejšie je, že poškodí pokožku v postihnutej oblasti, čím priebeh hemoroidov ešte zhorší a výrazne oddiali ich zahojenie.

Tea tree oil

Olej z čajovníka má síce antiseptické a protizápalové účinky, no o tom, či zlepšuje priebeh liečby hemoroidov, lekári stále pochybujú, a vedecké štúdie zatiaľ úplne chýbajú. Odborníci ho preto neodporúčajú.

Chladenie

Ľadovanie a chladenie môže uľaviť od nepríjemných bolestí, svrbenia a pálenia, ktoré hemoroidy zvyčajne sprevádzajú. Účinky na urýchlenie liečby a zahojenie hemoroidov však v žiadnom prípade nemá.

Ďalšie možnosti domácej liečby hemoroidov

Ak sa chcete vyhnúť pochybnostiam o tom, ktoré babské rady na hemoroidy fungujú a ktoré nie, spoľahnite sa na postupy, ktoré sú nielen odporúčané lekármi, ale aj overené rokmi. Sú to:

Masti a čapíky

Masti a čapíky obyčajne obsahujú glycerol a ďalšie liečivé prísady, ktoré urýchľujú hojenie hemoroidov. Okrem toho v nich býva aj lidokaín alebo iné znecitlivujúce zložky, ktoré sa postarajú o rýchlu a zároveň pomerne dlhodobú úľavu od nepríjemných sprievodných javov.

Zmena životného štýlu

Úprava životného štýlu pomôže predísť vzniku hemoroidov. Stavy, ako je napríklad nadváha, stres a dlhodobé sedenie, totiž vzniku hemoroidov vyslovene nahrávajú, preto je dobré sa im vyhnúť. Pomôže pri tom napríklad:

  • Strava postavená na čerstvých potravinách, a hlavne vláknine.
  • Optimálny pitný režim, vďaka ktorému nebudeme trpieť zápchou, a teda znížime riziko vzniku hemoroidov.
  • Pravidelný pohyb. Ten na jednej strane pomôže udržať naše telo v kondícii a ďaleko od nadváhy, či dokonca obezity a na druhej strane zaručí dostatočný pohyb čriev a my sa tak vyhneme zápche.
  • Dôkladná hygiena pomáha urýchliť liečbu a hojenie hemoroidov. Ideálne je umyť si po každej stolici análnu oblasť vlažnou vodou a osušiť vždy čistým uterákom. Ak naša momentálna situácia takúto hygienu nedovoľuje, je vhodné použiť vlhčený toaletný papier.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.