17. mája, 2024

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

Svrbenie konečníka

Prezradíme vám, aké sú najčastejšie príčiny svrbenie konečníka, kedy je preň vhodné navštíviť lekára, a zároveň vám poradíme, ako týmto ťažkostiam v budúcnosti zabrániť.

Svrbenie konečníku je bežný problém, ktorý občas zažije každý z nás. Vo väčšine prípadov nevzniká z vážnych príčin, sú však aj situácie, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť alebo dokonca špecializovanú liečbu, rozhodne teda nie je na mieste ich podceňovať.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Prečo sa objavuje svrbenie konečníka

Nedostatočná hygiena – vedie k podráždeniu pokožky v oblasti konečníka, ktorá potom svrbí alebo páli.

Hnačka – časté hnačky dráždia análny otvor, čo vyvoláva nepríjemné pocity.

Dermatitída – obyčajne ju spôsobuje zaparenie v kombinácii s nedostatočnou hygienou alebo iný kontakt s infekciou. Koža je pri nej červená, podráždená, a teda aj precitlivená.

Kozmetika – používanie nevhodných mydiel, krémov alebo vlhčených toaletných papierov môže viesť k vysušeniu alebo inému narušeniu pokožky, ktorá následne páli či svrbí.

Análne trhliny (fisúry) – sú malé trhliny na sliznici konečníka, ktoré vznikajú vplyvom hnačiek, zápch alebo análneho sexu a spôsobujú bolesť, pálenie a svrbenie.

Hemoroidy – zdurené cievky v oblasti konečníka sprevádza celý rad symptómov, ako je napríklad tlak, bolesť a tiež svrbenie.

Kvasinková infekcia – je plesňové ochorenie, ktoré obyčajne postihuje pohlavné orgány, môže sa však prejaviť aj v análnej oblasti. Jeho typickým sprievodným javom je intenzívne svrbenie.

Mrle – sú parazity, ktoré sa šíria výlučne medzi ľuďmi. Sídlia v črevách, ale ku konečníku vyliezajú klásť vajíčka, čo spôsobuje svrbenie, a to najmä v noci. Mrle sú typickou príčinou svrbenia konečníka u detí.

Kožné ochorenia – niektoré kožné ochorenia, ako je ekzém či lupienka, môžu vyvolávať nepríjemné pocity aj v okolí konečníka.

Rakovina ritného otvoru – ide o nie veľmi časté nádorové ochorenie, ktoré súvisí s infekciou HPV. Jedným zo sprievodných znakov je aj svrbenie v oblasti konečníka.

Iné ochorenia – cukrovka, potravinové alergie alebo napríklad ochorenia štítnej žľazy môže sprevádzať svrbenie konečníka.

Ako sa zbaviť svrbenia konečníka

Keďže svrbenie konečníka nie je samo osebe chorobou, ale sprievodným javom niektorých ťažkostí, je potrebné na úľavu od neho odstrániť práve tieto problémy. Zároveň je vhodné dodržiavať určité režimové opatrenia:

Hygiena

Dbajte na dôkladnú hygienu po každej stolici. Análnu oblasť opláchnite vlažnou vodou a jemne poutierajte toaletným papierom alebo čistým uterákom. V prípade, že taká hygiena nie je možná, použite vlhčený toaletný papier. Dbajte však na to, aby neobsahoval žiadne parfumácie ani iné syntetické zložky, ktoré by mohli pokožku dráždiť.

Lokálne prípravky

Svrbenie môžu zmierniť rôzne masti. Mali by mať ľahké, hydratačné, prípadne hojivé zloženie.

Ak sú príčinou svrbenia hemoroidy, análne trhliny, dermatitída či kožné infekcie, používajte masti, krémy a gély, ktoré sú na odstránenie týchto ťažkostí určené. V prípade, že nemáte istotu, či je daný prípravok vhodný, poraďte sa s lekárnikom.

Oblečenie

Počas dní, keď vás akútne trápi svrbenie, noste voľné oblečenie z priedušných prírodných materiálov, a to vrátane spodnej bielizne. Vyhýbajte sa obtiahnutým nohaviciam a syntetickým tkaninám. Pokožka sa totiž pod nimi ľahšie zaparí, čo môže viesť k zhoršeniu stavu.

Strava

Ak máte podozrenie, že svrbenie konečníka zhoršujú niektoré potraviny, vyhnite sa im. Zároveň sa vyvarujte príliš korenistým jedlám, ktoré môžu následne dráždiť pri vyprázdňovaní.

Kedy pre svrbenie konečníka zájsť k lekárovi

Svrbenie konečníka spravidla ustúpi samo bezprostredne po odstránení príčiny jeho vzniku. Ak to tak však nie je alebo ho sprevádzajú ďalšie príznaky, ako je napríklad bolesť, opuchy, vyrážky, výtok alebo krv na toaletnom papieri či v stolici, vyhľadajte lekára. Na odborníka sa obráťte aj v prípade, že sa svrbenie často opakuje alebo sa váš stav zhoršuje.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.

Neliečené hemoroidy

Neliečené hemoroidy znamenajú bolesť a nepohodlie. Dôsledky však môžu byť aj vážnejšie

Neliečené hemoroidy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto je veľmi dôležité nepodceniť liečbu a čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.