18. apríla, 2024

Neliečené hemoroidy znamenajú bolesť a nepohodlie. Dôsledky však môžu byť aj vážnejšie

Neliečené hemoroidy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto je veľmi dôležité nepodceniť liečbu a čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Neliečené hemoroidy

Prehliadať hemoroidy alebo odďaľovať ich liečbu sa nevypláca. Ak budete tieto ťažkosti ignorovať, môžu viesť k mnohým komplikáciám, ktoré liečbu predĺžia a znepríjemnia.

Pre neliečené hemoroidy je typická predovšetkým bolesť a každodenný diskomfort. Problematickým sa môže stať aj obyčajné sedenie a chôdza. Neliečené hemoroidy však prinášajú aj vážnejšie zdravotné problémy – môžu viesť k trombóze hemoroidu, jeho prasknutiu alebo dlhodobému krvácaniu z hemoroidov.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Čo znamená trombóza hemoroidu

U niektorých pacientov sa môže vo vonkajšom hemoroide vytvoriť krvná zrazenina. Tomuto stavu sa hovorí trombóza hemoroidu a okrem veľkej bolesti prináša nepríjemné zdurenie a svrbenie v oblasti konečníka. Zdurenina môže mať veľkosť hráška až čerešne. Trombóza vzniká väčšinou po usilovnom tlačení tuhej stolice, môže ju však zapríčiniť aj silný kašeľ. Pre intenzitu príznakov si trombóza vonkajšieho hemoroidu obyčajne vyžiada lekársku starostlivosť.

Ako sa lieči trombóza hemoroidu?

Základné pravidlo znie: čo najskôr, pretože včasná liečba prinesie úľavu od bolesti. Pacient môže hneď po návšteve lekára začať užívať lieky na zlepšenie stavu ciev a masť s kortikoidmi. Ak je trombóza rozsiahla a sprevádza ju veľký opuch, prichádza na rad malý chirurgický zákrok. Lekár pri ňom nareže kožu nad krvnou zrazeninou a vytlačí ju. Výsledkom zákroku vykonávaného v miestnom znecitlivení je okamžitá úľava a zabránenie vzniku kožného defektu. Kožná riasa môže vzniknúť ako dôsledok opuchu pri trombóze, a hoci je sama osebe nebolestivá, niekedy spôsobuje ťažkosti pri hygiene po stolici. Riešením je v tom prípade jej chirurgické odstránenie.

Hemoroid môže prasknúť

Ďalšou ťažkosťou, ktorá sprevádza hemoroidy, je ich prasknutie. Zapríčiňuje ho najmä vyprázdňovanie s usilovným tlačením. Ak hemoroid praskne, objaví sa na stolici, v toaletnej mise alebo na toaletnom papieri jasnočervená krv. Bolesť a náhle krvácanie pacientov väčšinou „konečne“ dovedú k lekárovi, ktorý posúdi, či je lepšia konzervatívna liečba (lieky, režimové opatrenia), alebo nejaký chirurgický zákrok.

Trombóza vonkajšieho hemoroidu: existuje prevencia?

Odporúčania lekárov týkajúce sa prevencie trombózy alebo prasknutia hemoroidu sú podobné ako prevencia samotných hemoroidov. Ide teda hlavne o správne vyprázdňovanie (pravidelne a bez nadmerného tlačenia), o obmedzenie času stráveného sedením na toalete, o dostatočný pitný režim a pravidelný príjem vlákniny v strave.

Neliečené hemoroidy zvyšujú riziko infekcie

Trombóza a prasknutie hemoroidu zďaleka nie sú jedinými možnými dôsledkami neliečených hemoroidov. Dlhodobé dráždenie hemoroidov môže viesť k rozvoju análnych trhlín, ktoré spôsobujú bolesť a ešte viac znepríjemňujú vyprázdňovanie. Dlhoročné ignorovanie hemoroidov môže viesť k ich prolapsu (vyklenutiu). S prolapsom sa spája výrazná bolesť a často invazívny spôsob liečby. Neliečené hemoroidy a narušená sliznica konečníka môžu byť zároveň vstupnou bránou pre infekciu. S tou si potom musia poradiť antibiotiká.

Ak hemoroidy vôbec neriešite, môže vás vydesiť krvácanie

Dlhé sedenie na toalete a tlačenie pri stolici býva hlavným dôvodom krvácania z hemoroidov. Ako si také krvácanie predstaviť? Ide o jasnočervenú (čerstvú) krv, ktorá sa objavuje na stolici a toaletnom papieri. Ak krvácanie po stolici neprestáva, množstvo krvi je väčšie než niekoľko kvapiek a sprevádza ho silná bolesť, treba vyhľadať lekára. Krvácanie totiž môže byť známkou ďalších ťažkostí v tráviacej sústave.

Málokto si hemoroidy spája aj s únavou a so slabosťou. Aj to však môže byť dôsledkom neriešených hemoroidov. Dlhodobé krvácanie z hemoroidov totiž môže viesť k rozvoju anémie (málokrvnosti), ktorá sa prejavuje aj únavou.

Uvedené príklady dokazujú, že dôvodov, prečo liečbu hemoroidov neodkladať, je celý rad. Aj pri tejto diagnóze platí úslovie: „čím skôr, tým lepšie“. Včasná liečba býva jednoduchšia, môže sa zaobísť bez nepríjemných zákrokov a zabráni rozvoju vážnejších komplikácií. Našťastie existuje široká škála krémov, gélov, čapíkov a sedacích kúpeľov, ktoré nielen urýchľujú hojenie hemoroidov, ale poskytujú aj úľavu od príznakov.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.