20. júna, 2023

Najúčinnejšie lieky na hemoroidy

Prezradíme vám, čo sú najúčinnejšie lieky na hemoroidy, čo by nemalo chýbať v ich zložení a čím je vhodné liečbu doplniť.

lieky na hemoroidy

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú bolestivým a nepríjemným problémom a mnoho ľudí sa stále hanbí o tomto ochorení hovoriť, čo môže viesť k nedostatočnej liečbe a zhoršeniu príznakov. Našťastie existujú účinné lieky na hemoroidy, ktoré môžu zmierniť bolesť, znížiť zápal a urýchliť hojenie. Ale ako spoznáte, ktoré lieky sú najlepšie a čo by malo byť súčasťou ich zloženia? V tomto článku Vám prezradíme, aké sú najúčinnejšie lieky na hemoroidy, čo by malo byť obsiahnuté v ich zložení a ako je možné liečbu doplniť, aby bola čo najúčinnejšia.

Mast

Pri výbere voľnopredajných mastí je vhodné siahnuť po takých prípravkoch, ktoré obsahujú látky, ktoré urýchľujú proces stiahnutia hemoroidu, a zároveň lidokaín alebo iné lokálne anestetikum, ktoré uľavuje od sprievodných javov, ako je svrbenie, bolesť, pálenie a pod. Masti sa hodia skôr na vonkajšie hemoroidy, ak sú však vybavené špeciálnym aplikátorom, je ich zloženie účinné aj na hemoroidy vnútorné.

Čapíky

Z hľadiska formy sú čapíky účinnejšie na hemoroidy vnútorné, ale zložením sú účinné aj na tie vonkajšie. Podobne ako krémy by aj čapíky mali obsahovať jednak liečivé látky, jednak látky znecitlivujúce, ktoré uľavujú od nepríjemných symptómov. Niektoré čapíky mávajú navyše aj preháňacie účinky, uvoľňujú teda zápchu, ktorá by mohla priebeh hemoroidov zhoršovať.

Výživové doplnky

  • Vláknina: počas hemoroidov je vhodné zvýšiť príjem vlákniny, pretože uľahčuje prechod stolice. Vhodným zdrojom vlákniny je napríklad celozrnné pečivo, niektoré druhy ovocia či zeleniny alebo strukoviny. Ak je pre vás náročné navýšiť podiel vlákniny v jedálnom lístku pomocou bežných jedál, siahnite po výživových doplnkoch.
  • Probiotiká: konzumácia probiotických potravín, ako sú napríklad jogurty, kefíry či ďalšie fermentované potraviny, pomáha zlepšovať trávenie, a teda aj uľahčuje vyprázdňovanie. Probiotiká je možné dodávať do organizmu aj vo forme výživových doplnkov.
  • Omega 3: nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú udržiavať zdravé črevá, čo prispieva k ľahkému vyprázdňovaniu, a teda aj k rýchlejšiemu hojeniu hemoroidov. Na omega 3 sú bohaté, napríklad tučné ryby, orechy a semená alebo ich možno užívať v podobe rybieho tuku či iných výživových doplnkov.
  • Doplnky stravy na posilnenie žilových stien: kombinácia flavonoidov, katechínov a niektorých vitamínov, ktoré tieto doplnky stravy obsahujú, zlepšuje pružnosť ciev, posilňuje ich steny a tiež prispieva ku správnemu fungovaniu celého kardiovaskulárneho systému. Tieto doplnky stravy teda nielenže podporujú rýchlejšie zotavenie z hemoroidov, ale aj pôsobia preventívne proti ich návratu.

Kedy zájsť s hemoroidmi k lekárovi

Napriek tomu, že sa v mnohých prípadoch hemoroidy samy zahoja, nie je dobré ich podceňovať. Okrem iného je totiž ľahké ich príznaky zameniť za prejavy kolorektálneho karcinómu.

Ak vás teda hemoroidy trápia dlhšie než týždeň, ich stav sa nezlepšuje alebo sa dokonca zhoršuje, prípadne na stolici alebo toaletnom papieri pozorujete tmavú krv namiesto svetločervenej, neváhajte a vyhľadajte odborníka. Ten nielenže diagnostikuje štádium hemoroidu a navrhne optimálnu liečbu, ale aj vylúči iné zdravotné ťažkosti.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.