4. januára, 2022

Vonkajšie hemoroidy: liečba a prevencia

Vonkajšie hemoroidy nás síce priamo neohrozujú na živote, sú však nepríjemné a zveriť sa s nimi do starostlivosti lekára je pre mnohých z nás chúlostivé. Poradíme vám, ako sa hemoroidov zbaviť a ako si ich znova neprivodiť.

vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy (ľudovo hemeroidy) môžu byť nepríjemné a bolestivé, ale existuje mnoho spôsobov, ako ich úspešne liečiť a predchádzať im. V tomto článku nájdete užitočné tipy na prevenciu aj liečbu vonkajších hemoroidov.

Prečo sa objavujú vonkajšie hemoroidy

Najčastejšou príčinou vzniku vonkajších hemoroidov je silné a opakované namáhanie čriev. To obyčajne nastáva v dôsledku zápchy, hnačky alebo iných problémov so stolicou.

Toto namáhanie výrazne zvyšuje tlak na miestne žily, ktoré sa následne rozširujú. Vonkajšie hemoroidy sa potom zvyčajne objavujú pod kožou v oblasti ritného otvoru.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako spoznať vonkajšie hemoroidy

Príznaky, priebeh a dĺžka trvania vonkajších hemoroidov môžu mať mnoho podôb. Záleží na závažnosti ťažkostí a tiež na kondícii chorého. Medzi typické symptómy, ktoré sprevádzajú vonkajšie hemoroidy, patrí:

  • svrbenie v rektálnej oblasti,
  • bolesť okolo ritného otvoru, ktorá sa pri stolici zvyšuje,
  • anus obklopujú zdurené žily, hrudky, ktoré sa dajú nahmatať,
  • jasnočervená krv na stolici alebo toaletnom papieri.

Krv pri stolici však môže byť príznakom aj iných a oveľa vážnejších ochorení, napríklad rakoviny hrubého čreva. Ak je teda viac krvi v stolici ako na nej alebo má skôr tmavší odtieň a okrem toho nepociťujete žiadny z ďalších opísaných symptómov, neváhajte s návštevou lekára. Aj vážne ochorenia je možné vyliečiť alebo aspoň spomaliť ich postup, ak sa odhalia včas.

Koho postihujú vonkajšie hemoroidy

Hemoroidy môžu postihnúť úplne každého. Odhaduje sa, že trápia až polovicu populácie, aj keď veľká väčšina ľudí o ich výskyte mlčí a zhruba len 4 % s nimi navštívi lekára. 

  • Riziko vzniku hemoroidov rastie s pribúdajúcim vekom, pretože sa v dôsledku starnutia stenčujú žilové steny.
  • Vyššie nebezpečenstvo vzniku hemoroidov zároveň hrozí ľuďom s nadváhou alebo obezitou. Prebytočné kilogramy totiž zvyšujú tlak na vnútorné orgány vrátane čriev.
  • Hemoroidy tiež oveľa častejšie postihujú osoby s nezdravým životným štýlom, pretože sa u nich oveľa častejšie vyskytujú problémy s trávením, so zápchou a s hnačkami.
  • K zvýšeniu rizika vzniku hemoroidov prispieva aj stres, konzumácia alkoholu, drog a fajčenie.
  • Vyslovene náchylné na vznik vonkajších hemoroidov sú však tehotné ženy. Môže za to zväčšujúca sa maternica, rastúci plod, ktorý vyvíja tlak na panvovú oblasť, a zároveň hormonálne zmeny, ktoré uvoľňujú svalstvo. Prečítajte si, ako si poradiť s hemoroidmi v tehotenstve.

Liečba vonkajších hemoroidov

Liečba hemoroidov závisí od závažnosti problému. Miernu formu hemoroidov je možné liečiť v domácich podmienkach, a to rôznymi krémami, masťami a gélmi, ako je napríklad Procto-Glyvenol. Ten obsahuje sťahujúce látky a tiež lokálne anestetiká, ktoré sa postarajú o úľavu od nepríjemných sprievodných javov. Veľmi účinné môžu byť aj sedacie kúpele, najmä tie z dubovej kôry, a bylinné kúpele alebo obklady.

Liečbu vážnejších a často sa opakujúcich foriem hemoroidov je vždy vhodné konzultovať s lekárom.

Ako sa vyvarovať vzniku vonkajších hemoroidov

Vzhľadom na to, že najčastejšou príčinou vzniku hemoroidov sú tráviace ťažkosti, hlavným krokom pri prevencii je vyvarovať sa týchto problémov. Účinné spôsoby:

  • Dbajte na vyvážený jedálny lístok plný čerstvej zeleniny a vlákniny. Ak máte časté problémy so zápchou, vyskúšajte vlákninu vo forme výživových doplnkov.
  • Dodržiavajte optimálny pitný režim, ktorý by mal obsahovať prevažne čistú pramenistú vodu.
  • Kompenzujte dlhodobé sedenie pravidelnými fyzickými aktivitami.
  • Choďte na stolicu hneď ako cítite potrebu. Zadržiavanie stolice zvyšuje tlak v črevách.
  • Dbajte na dôkladnú hygienu. Po každej stolici si umyte rektálnu oblasť vlažnou vodou a jemne, ale dôkladne osušte vždy čistým uterákom. Ak umytie vodou nie je možné, spoľahnite sa na neparfumované vlhčené obrúsky.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.