12. júna, 2023

Čo pomáha na hemoroidy: 5 účinných rád

5 účinných rád, ktoré pomôžu urýchliť liečbu hemoroidov a zároveň významne znižujú riziko ich návratu.

Čo pomáha na hemoroidy

Článok sa zaoberá témou „Čo pomáha na hemoroidy“, alebo 5 účinných rád, ktoré urýchlia liečbu a minimalizujú riziko opakovania.

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú zdurené cievy v oblasti konečníka. Jasnú príčinu ich vzniku zatiaľ nepoznáme, existujú však faktory, ktoré k ich rozvoju preukázateľne prispievajú. Patria medzi ne genetické dispozície, nadváha, časté hnačky a zápchy, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, nesprávne stravovacie návyky, vyšší vek atď.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Hemoroidy síce obyčajne priamo neohrozujú naše zdravie, mávajú však natoľko nepríjemné symptómy, že sa ich chceme čo najrýchlejšie zbaviť a súčasne chceme minimalizovať riziko ich návratu. Poradíme vám, čo pomáha na hemoroidy:

1. Zmena stravovacích návykov

Správna strava zohráva pri liečbe a prevencii hemoroidov absolútne kľúčovú úlohu. Mala by byť postavená na dostatočnom príjme vlákniny. Tá totiž pomáha zmäkčiť stolicu, čím uľahčuje jej priechod črevami.

Vysoký podiel vlákniny má ovocie, zelenina, celozrnné produkty, strukoviny alebo orechy. Ak je pre vás ťažké prijímať vlákninu z bežného jedálneho lístka, siahnite po niektorom z mnohých výživových doplnkov. Odporúčaná denná dávka vlákniny je u žien približne 25 gramov, u mužov okolo 38 g. Vlákninou sa prakticky nedá predávkovať. V prípade, že jej prijmeme nadmerné množstvo, dostaví sa nadúvanie, ktorému sa dá zabrániť pohybom alebo zvýšeným príjmom tekutín. 

Pri liečbe hemoroidov je zároveň vhodné z jedálneho lístka úplne vyradiť pokrmy založené na živočíšnych tukoch, jedlá korenisté, pikantné a tiež tie s vysokým podielom jednoduchých cukrov.

2. Úprava pitného režimu

Dôsledné dodržiavanie pitného režimu pomáha proti vzniku zápchy. Tá môže priebeh hemoroidov výrazne zhoršiť, pretože zvyšuje tlak na konečník. Dostatočný príjem tekutín je okrem toho dôležitý na udržanie celkovej hydratácie organizmu. V prípade hemoroidov teda predovšetkým hydratácia tkanív v oblasti konečníka, ktorých vysušenie a podráždenie zhoršuje príznaky a predlžuje hojenie. Optimálne hydratovaný organizmus tiež lepšie odvádza z tela toxíny, čo urýchľuje regeneráciu.

Dospelý človek by mal vypiť 30 ml až 35 ml tekutín (ideálne čistej vody) na každý kilogram svojej hmotnosti. Avšak s ohľadom na aktuálne okolnosti, ako je napríklad fyzická záťaž, klimatické podmienky, zdravotný stav a pod., a s ohľadom na to, že tekutiny prijímame aj z potravín (napríklad ovocie, zelenina, polievky). Nadmerný príjem tekutín je pomerne vzácny jav, pretože zdravý organizmus má prirodzené mechanizmy (močenie, potenie) na to, ako mu zabrániť. Ak však predsa len nastane, môže spôsobovať pomerne vážne zdravotné problémy, ktoré sa prejavujú únavou, stresom, nevoľnosťami, kŕčmi a bolesťou hlavy. Aby sme tomuto stavu zabránili, nemali by sme vypiť viac než 800 ml až 1000 ml tekutín za hodinu.

Ak trpíte na hemoroidy, je vhodné úplne vyradiť kávu a čierny čaj. Nielen preto, že oba tieto nápoje dehydratujú, ale aj preto, že zvyšujú tlak v tele, a teda aj v cievach, čo môže liečbu predĺžiť.

3. Udržiavanie hygieny

Dôsledná hygiena v oblasti konečníka je dôležitá jednak ako prevencia vzniku infekcie, jednak na zmiernenie príznakov.

Po každej stolici umyte konečník vlažnou vodou a jemne, ale dôkladne ho osušte. V prípade, že takáto hygiena nie je možná, nahraďte bežný toaletný papier vlhčeným. Ten by nemal byť parfumovaný ani by nemal obsahovať iné dráždivé zložky, ktoré by mohli priebeh ochorenia zhoršiť.

Nezabúdajte okrem toho ani na častú výmenu spodnej bielizne a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Prípadné zaparenie oblasti by totiž liečbu výrazne predĺžilo.

4. Pravidelný pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je ideálna predovšetkým ako prevencia vzniku a návratu hemoroidov. Dôvodov je hneď niekoľko: zlepšenie trávenia, podpora správneho fungovania čriev, predchádzanie zápche, posilnenie krvného obehu, kontrola hmotnosti a celkové zlepšenie kondície. Známou pravdou je aj to, že hemoroidom neprospieva dlhodobé sedenie, a to hlavne na tvrdom povrchu.

Pri prebiehajúcich hemoroidoch je dôležité vybrať si takú formu pohybu, ktorá oblasť konečníka nebude preťažovať. Vhodná je napríklad rýchla chôdza, plávanie, joga, a predovšetkým cviky na posilnenie svalov panvového dna. Pamätajte vždy na to, že je oveľa lepšie cvičiť menej intenzívne, ale často, ako stráviť raz za týždeň dve hodiny v posilňovni s obrovskou záťažou.

Pohyb je vždy potrebné prispôsobiť svojmu momentálnemu zdravotnému stavu a kondícii. Ak si nie ste istí, aká fyzická aktivita je pre vás vhodná, poraďte sa so svojím praktickým lekárom.

5. Liečivé prípravky

Lokálne prípravky, ako sú masti, čapíky a sedacie kúpele, urýchľujú vstrebanie hemoroidov, pretože majú sťahujúce účinky a zároveň uľavujú od nepríjemného svrbenia, pálenia alebo bolesti, pretože obsahujú lokálne anestetiká.

Ak sa u vás hemoroidy objavujú opakovane, zvážte užívanie liekov alebo doplnkov stravy na posilnenie žilových stien.

Napriek tomu, že hemoroidy spravidla nepatria k závažným zdravotným problémom, netreba ich brať na ľahkú váhu, pretože do nich môžu vyústiť. Ak vás teda trápia dlhšie než týždeň a ich príznaky sa nezlepšujú alebo sa dokonca zhoršujú, neváhajte s návštevou lekára. Jedine on môže v takom prípade stanoviť vhodnú liečbu a zároveň vylúčiť zámenu s inými, oveľa závažnejšími ochoreniami.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

  1. https://www.zdravystul.cz/blog/vlaknina-a-jeji-benefity.html
  2. https://www.webmd.com/diet/guide/fiber-how-much-do-you-need
  3. https://www.stobklub.cz/clanek/co-muze-zpusobit-nadmerny-prijem-tekutin/
  4. https://www.umsystem.edu/totalrewards/wellness/how-to-calculate-how-much-water-you-should-drink

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.