2. januára, 2022

Ako sa vysporiadať s hemoroidmi po pôrode

Pre čerstvú mamičku sú hemoroidy po pôrode to posledné, čím by sa chcela zaoberať. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov nie sú vážnym zdravotným problémom, sú veľmi nepríjemné, a keď sa objavia, netúžime po ničom inom, než sa ich rýchlo zbaviť. Poradíme vám ako na to.

Hemoroidy po pôrode

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) po pôrode sú častým problémom, ktorý môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako sú bolesti a svrbenie. Nebojte sa však, existuje mnoho spôsobov, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Poskytneme vám užitočné tipy, ako zmierniť príznaky a urýchliť hojenie, aby ste sa čo najskôr zbavili hemoroidov po pôrode a mohli si naplno užiť materstvo.

Hemoroidy sú opuchnuté žily vnútri (vnútorné hemoroidy) alebo okolo (vonkajšie hemoroidy) konečníka. Medzi typické príznaky hemoroidov patrí:

  • opuch,
  • pálenie,
  • bolesť pri stolici,
  • svetločervená krv pri stolici,
  • hlien pri stolici.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Prečo sa objavujú hemoroidy po pôrode

Už počas tehotenstva nastávajú v tele zmeny, ktoré výrazne prispievajú k rozvoju hemoroidov:

  • Rastúci plod vyvíja neustály tlak na črevá a rektum.
  • Objem krvi v tele sa zvyšuje až o 40 %, a tak rastie aj tlak na všetky žily.
  • Nastávajú významné hormonálne zmeny, najmä v produkcii progesterónu, ktorý zapríčiňuje uvoľňovanie svalov panvového dna.

Následný vaginálny pôrod vzhľadom na obrovský tlak vyvíjaný na panvovú oblasť celú situáciu ešte zhorší.

Pohyb čriev počas pôrodu navyše často spôsobuje zápchu. Vzniká tak začarovaný kruh, keď treba vyvíjať tlak na črevá, aby sa vyprázdnili, zároveň však tento tlak spôsobuje hemoroidy alebo zväčšuje už vzniknuté hemoroidy. Nie je teda výnimkou, že čerstvá mamička má strach ísť na toaletu, stolica sa vysuší a zápcha sa zosilňuje.

Ako odstrániť hemoroidy po pôrode

Voľne dostupné gély aj na hemoroidy po pôrode

Na hemoroidy po pôrode vyskúšajte napríklad rektálny krém Procto-Glyvenol, ktorý okrem hojivých zložiek urýchľujúcich liečbu obsahuje aj lidokaín, ktorý takmer okamžite uľavuje od nepríjemných sprievodných javov.

Sedacie kúpele

Kúpele z dubovej kôry, pagaštana konského alebo epsomskej soli majú vynikajúce sťahujúce a zároveň hydratačné účinky, pôsobia proti opuchom a navyše sú prirodzene antibakteriálne, takže urýchľujú proces hojenia. Kúpeľ by mal trvať 10 až 15 minút a ideálny je 2- až 3-krát denne.

Čapíky

Rektálne čapíky obsahujú zložky, ktoré pomáhajú urýchliť hojenie a zároveň uľavujú od nepríjemných sprievodných javov.

Oddych

Vždy, keď je to čo len trochu možné, odpočívajte poležiačky. Jednak tým zmiernite vnútrobrušný tlak na črevá a rektum, jednak podporíte regeneráciu tela. Vyhnite sa aj náročným fyzickým aktivitám. Počas nich sa totiž zvyšuje tlak na črevá aj na konečník a proces hojenia hemoroidov sa predlžuje.

Pitný režim

Aby ste sa vyhli zápche, doprajte svojmu telu zvýšený príjem tekutín. Pite čistú vodu, prípadne ovocné či bylinné čaje alebo čerstvé džúsy. Počas obdobia, keď vás trápia hemoroidy, sa vyhnite čiernemu čaju, káve a, samozrejme, aj alkoholu.

Jedálny lístok

Pamätajte na to, že váš jedálny lístok musí obsahovať veľa vlákniny. Tá totiž pomáha predchádzať zápche. Vo vašej každodennej strave by teda nemala chýbať čerstvá zelenina, ovocie alebo aj celozrnné pečivo.

Hygiena

Po každej stolici si dôkladne, ale jemne očistite análnu oblasť. Ideálne vlažnou čistou vodou. Ak ju nemáte k dispozícii, využite vlhčený toaletný papier. Zároveň však majte na pamäti, že všetky hygienické prostriedky, ako je napríklad bežný alebo vlhčený toaletný papier, menštruačné vložky a mydlá, musia byť zásadne bez parfumácie a farbív.

Toaleta

Hneď ako pocítite potrebu, choďte na toaletu. Zadržiavanie stolice spôsobuje jej vysušenie a vedie k zápche.

Posilňujte

Kegelove cviky pomôžu spevniť svaly panvového dna, čím sa výrazne znižuje riziko vzniku ďalších hemoroidov.

Výživové doplnky na hemoroidy po pôrode

Ak vás stále trápi zápcha, a preto sa neviete hemoroidov po pôrode zbaviť, siahnite po niektorom z výživových doplnkov, ktoré zmäkčujú stolicu. Zvyčajne sú na báze vlákniny, a tak by mali byť úplne bezpečné nielen pre vás, ale aj pre dojčeného novorodenca. Vždy sa však o ich užívaní radšej poraďte s lekárom.

Kedy navštíviť lekára

Dobrou správou je, že pri dôkladnej domácej starostlivosti väčšina hemoroidov sama zmizne. Ak však aj napriek svedomitému dodržiavaniu liečebných procesov vaše ťažkosti pretrvávajú alebo sa váš stav dokonca zhoršuje, prípadne stále pozorujete krvácanie z konečníka, neváhajte a obráťte sa na svojho lekára. V niektorých prípadoch je totiž na odstránenie hemoroidov po pôrode nutný chirurgický zákrok.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.