10. januára, 2022

Kedy používať čapíky na hemoroidy

Poradíme vám, v akých prípadoch sú čapíky na hemoroidy účinnejšie ako masti či iné prípravky, a tiež vám vysvetlíme, ako ich správne používať.

Čapíky na hemoroidy

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú zväčšené krvné cievy vo vnútornej časti konečníka alebo pri jeho okraji a patria medzi nepríjemné a bolestivé ochorenie. Avšak čapíky na hemoroidy môžu priniesť úľavu. Medzi typické príznaky, ktoré ich sprevádzajú, patrí:

  • svetločervená krv na stolici,
  • svrbenie,
  • pálenie,
  • opuchy,
  • bolesť pri stolici.

Ako fungujú čapíky na hemoroidy

Čapíky na hemoroidy sú pevné prípravky určené na vkladanie do konečníka. Tam sa pomaly rozpúšťajú a absorbujú tkanivom. Niektoré čapíky urýchľujú hojenie a zmierňujú príznaky, zatiaľ čo iné uvoľňujú zápchu, ktorá priebeh hemoroidov výrazne zhoršuje. Zvyčajne sa skladajú z oleja alebo iného mastného základu a liečivých látok. Čapíky Procto-Glyvenol navyše obsahujú lidokaín, teda analgetikum, ktoré rýchlo tíši bolesť, svrbenie a ďalšie nepríjemné sprievodné javy.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Čapíky verzus masti

Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie:

  • Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú vnútri konečníka, nie sú viditeľné, len ťažko ich nahmatáme, sprevádza ich svetlá krv na stolici či toaletnom papieri a občas aj bolesť pri tlačení.
  • Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné okolo ritného otvoru, svrbia, pália a komplikujú stolicu aj bežné sedenie.

Zatiaľ čo masti, krémy a gély sú účinnejšie na vonkajšie hemoroidy, čapíky lepšie zaberajú na tie vnútorné. Dôvodom je fakt, že ich priamo absorbuje tkanivo konečníka, a tak nielenže urýchľujú sťahovanie a hojenie napuchnutých ciev, ale aj veľmi rýchlo a účinne tíšia nepríjemné príznaky. Čapíky sa v porovnaní s masťami navyše pomalšie vstrebávajú, a tak ich účinky pretrvávajú oveľa dlhšie.

Či už používate čapíky, alebo masti, nezabudnite, že ak vaše ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako jeden týždeň a žiadne liečivé prípravky nezaberajú, vaše problémy sa nezlepšujú, alebo sa dokonca zhoršujú, je namieste vyhľadať lekára. Príznaky vnútorných hemoroidov sa totiž dajú ľahko zameniť so symptómami oveľa vážnejších ťažkostí, ako sú napríklad nádorové ochorenia čriev.

Ako používať čapíky na hemoroidy

Pred použitím čapíka si vždy umyte ruky a ideálne aj oblasť konečníka. Skontrolujte, či je čapík pevný. Ak je totiž vystavený vyšším teplotám, môže sa stať, že sa jeho konzistencia zmení, a jeho aplikácia by sa nepodarila. V takom prípade ho uložte na chvíľu do chladu.

Na uľahčenie aplikácie môžete na čapík naniesť trocha lubrikačného gélu. Nepoužívajte však prípravky na báze vazelíny, tie by mohli negatívne ovplyvniť rozpúšťanie čapíka a následne aj jeho liečivé účinky.

Vložte čapík do konečníka zúženým koncom dopredu. Mal by byť aspoň 2 cm za zvieračom. V ideálnom prípade zostaňte asi štvrťhodinu v pokoji a zhruba jednu hodinu sa vyhnite toalete. Liečivé látky tak budú mať dostatok času sa vstrebať do tkaniva.

Domáce čapíky na hemoroidy

Alternatívnou možnosťou, ako bojovať s hemoroidmi, sú čapíky domácej výroby. Najčastejšie sa vyrábajú z výťažkov z aloe vera a kokosového oleja. Tieto prísady sa zmiešajú, vytvarujú a napríklad v potravinovej fólii sa uložia do chladničky. Keď sú čapíky tuhé, sú pripravené na použitie. Prečítajte si: Babské rady na hemoroidy, ktoré fungujú.

Pri čapíkoch domácej výroby myslite na to, že pre svoje zloženie bez aktívnych a utišujúcich látok sú účinné len na urýchlenie liečby hemoroidov, ale efekt okamžitej úľavy od nepríjemných sprievodných javov pri nich úplne chýba.

Ako sa vyvarovať hemoroidov

  • Upravte stravovacie návyky tak, aby vaša strava obsahovala dostatok vlákniny, teda predovšetkým čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnného pečiva.
  • Dodržiavajte optimálny pitný režim, vypite zhruba 0,5 litra na každých 15 kg svojej telesnej hmotnosti.
  • Dlhodobé sedenie kompenzujte pravidelnou fyzickou aktivitou.
  • Nezvyšujte napätie v črevách, zabráňte zápche, choďte na stolicu, hneď ako cítite potrebu.
  • Dbajte na dostatočnú hygienu. Umývajte si análnu oblasť čistou vlažnou vodou po každej stolici. Ak to situácia nedovoľuje, používajte neparfumovaný vlhčený toaletný papier.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.