7. januára, 2022

Masť na hemoroidy a ďalšie účinné tipy, ako sa ich zbaviť

Prezradíme vám, ktorá masť na hemoroidy skutočne funguje, a pridávame ďalších 6 tipov na prírodné prípravky.

Masť na hemoroidy

Ak trpíte hemoroidmi, môže to byť nepríjemný zážitok, ktorý ovplyvňuje vašu každodennú kvalitu života. Masť na hemoroidy je jedným z najčastejších liekov na zmiernenie príznakov tejto nepríjemné problémy.

1. Aloe vera

Rastlina aloe vera sa na liečbu hemoroidov využíva odpradávna. Obsahuje vysoký podiel vitamínov B a C a minerálov, ako draslík, horčík, selén, zinok alebo vápnik. Zároveň v nej nájdeme aminokyseliny, enzýmy a mastné kyseliny. Pre toto zloženie nabité živinami sa aloe vera pripisujú protizápalové, upokojujúce, a najmä významné hojivé vlastnosti.

Liečba: Priamo na postihnuté miesto aplikujeme masť na hemoroidy s obsahom aloe vera. Z dužinatých listov rastliny je možné získať aj čistý gél a nanášať rovnakým spôsobom.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

2. Epsomská soľ

Epsomská soľ alebo horká soľ sa skladá najmä zo síranu a z horčíka. Horčík je v tele dôležitý na reguláciu enzýmov a tvorbu hormónov, zároveň znižuje zápaly a prispieva k správnej činnosti svalov a nervov. Sírany zasa zlepšujú vstrebávanie živín a pôsobia detoxikačne. Kombinácia oboch týchto prvkov v epsomskej soli potom zmierňuje bolesti, znižuje krvný tlak, zabraňuje kôrnateniu tepien a pôsobí preventívne proti krvným zrazeninám, preto je soľ vhodná pri odstraňovaní hemoroidov.

Liečba: Minerály obsiahnuté v epsomskej soli sa výborne vstrebávajú cez kožu. Vhodné sú teda pravidelné kúpele, ideálne 20 minút vo vlažnej vode po každej stolici.

3. Hamamel

Hamamel obsahuje organické kyseliny, flavonoidy, a hlavne triesloviny, vďaka ktorým má výrazné sťahujúce účinky. Prípravky s obsahom hamamelu zároveň uľavujú od bolesti, pôsobia protizápalovo a posilňujú aj žilové steny.

Liečba: Masť na hemoroidy s obsahom hamamelu je vhodné aplikovať priamo na postihnuté miesto. Tinktúru vyrobenú z kôry či listov hamamelu pridávame do pravidelných kúpeľov.

4. Dubová kôra

Dubová kôra je tiež známa svojím vysokým obsahom trieslovín. Vďaka nim má preukázateľné sťahujúce účinky, a preto sa prípravky z nej používajú na zastavenie krvácania, urýchlenie liečby zle sa hojacich rán, hojenie prasklín, vredov a tiež kŕčových žíl a hemoroidov.

Liečba: Masť na hemoroidy s vysokým obsahom výťažkov z dubovej kôry aplikujeme priamo na hemoroid. Zároveň sú vhodné kúpele – tie môžu byť buď sedacie v špeciálnych malých vaničkách s čistým odvarom z dubovej kôry, alebo také, kde silný odvar z dubovej kôry pridáme do vane napustenej teplou, ale nie horúcou vodou.

5. Pagaštan konský

Plody pagaštana konského obsahujú triterpény a flavonoidy. Vďaka nim gaštanové masti zvyšujú odolnosť vlásočníc, spevňujú žilové steny a zároveň zlepšujú ich pružnosť. Okrem toho majú tieto prípravky protizápalové účinky, tlmia opuchy a bolesť.

Liečba: Masť na hemoroidy s obsahom pagaštana konského aplikujeme priamo na postihnutú oblasť. Upozorňujeme však, že pagaštan konský je zároveň toxický, a tak ho treba užívať len zvonka a v obmedzených dávkach.

6. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník má mnoho ľudových názvov, ako je trezalka, čarovník či svätojánska bylina, čo je dôkazom toho, že jej blahodarné a hojivé účinky sú známe už stáročia, a to nielen na starom kontinente, ale svoje miesto má aj v tradičnej čínskej medicíne a poznajú ju aj africkí domorodci. Okrem iného je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a zároveň zlepšuje krvný obeh, čo sú práve dôvody, prečo je vhodný na liečbu hemoroidov.

Liečba: Môžeme buď použiť masť na hemoroidy s obsahom ľubovníka, alebo si vyrobiť tzv. Jánov olej, ktorým potom potierame postihnuté oblasti alebo ktorý pridávame do kúpeľov. Jánov olej, alebo aj Jánovu krv vyrobíme tak, že naplníme uzatvárateľnú fľašu kvetmi ľubovníka, zalejeme panenským olivovým olejom a necháme cca 1 mesiac macerovať.

7. Účinná masť na hemoroidy

Voľnopredajné masti a čapíky obsahujú to najlepšie z uvedených prírodných produktov v takej kombinácii, aby účinne a rýchlo bojovali s vonkajšími aj vnútornými hemoroidmi. Tieto lieky okamžite uľavujú od bolesti, znižujú opuch a urýchľujú proces hojenia.

Liečba: Gély, krémy či masti na hemoroidy sa nanášajú priamo na postihnuté miesto, čapík sa zavádza do konečníka. Pri liečbe hemoroidov všeobecne platí, že je nutné venovať zvýšenú pozornosť hygiene. Po každej stolici si treba umyť rektálnu oblasť vlažnou vodou, dôkladne, ale jemne ju osušiť a následne aplikovať liečivý prostriedok.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.