5. januára, 2022
Napriek tomu, že hemoroidy raz za čas potrápia až polovicu populácie, veľmi sa o nich nehovorí. Sú totiž chúlostivé a zároveň nie sú životunebezpečné. Aj tak nás však dokážu poriadne potrápiť. Poradíme vám, ako príznaky hemoroidov rozpoznať, a hlavne, ako sa ich zbaviť.
Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú častým zdravotným problémom, ktorý postihuje mnoho ľudí. Medzi najčastejšie príznaky hemoroidov patrí bolesť, svrbenie a krvácanie.
Hemoroidy alebo ľudovo tiež hemeroidy či expresívne „zlatá žila“ sú buď opuchnuté žily vnútri konečníka (tie sa označujú ako vnútorné hemoroidy), alebo žily pod kožou okolo jeho dolnej časti (vonkajšie hemoroidy).
Hemoroidy majú mnoho spoločného s kŕčovými žilami a určitú skúsenosť s nimi má každý druhý obyvateľ našej planéty. Naše zdravie síce priamo neohrozujú, sú však nepríjemné a často aj bolestivé, a tak dokážu kvalitu bežného života výrazne znížiť.
Medzi rizikové faktory vzniku hemoroidov patrí najmä vek, teda čím sme starší, tým sa možnosť ich vytvorenia zvyšuje. Hemoroidy sa často objavujú aj u tehotných žien, pretože rastúci plod vyvíja tlak na análnu oblasť. Nemenej dôležitú úlohu pri vzniku hemoroidov zohráva aj genetika.
Sprievodné javy a príznaky hemoroidov úplne závisia od ich typu. Oveľa väčšiu pozornosť si pritom zaslúžia hemoroidy vnútorné, pretože bez včasného zákroku môžu vyrásť natoľko, že vedú k vyvráteniu konečníka. Na prvý pohľad nie sú navyše často viditeľné a neraz ich sprevádza krvácanie, ktoré si však možno zameniť s krvácaním spôsobeným vážnymi črevnými ochoreniami, ako je napríklad rakovina hrubého čreva, a tak je, skrátka, nutné byť viac ostražitý.
Liečivé prípravky: Existuje celý rad voľnopredajných prípravkov, ktoré sú v boji s hemoroidmi veľmi účinné. Obyčajne ide o čapíky alebo masti, ako je napríklad Procto-Glyvenol, ktoré jednak dokážu sťahovať rozšírené žily, jednak obsahujú lokálne anestetiká, takže uľavujú od sprievodných bolestí.
Rektoskopický zákrok: Najčastejším a menej invazívnym zákrokom pri odstraňovaní hemoroidov je vykonanie tzv. Barronovej ligatúry. Hemoroidy sa pri ňom zovrú, po niekoľkých dňoch odumrú, odpadnú a vylúčia sa so stolicou.
Chirurgický zákrok: Krajným riešením, ktoré je však v niektorých prípadoch pri dlhodobo neliečených hemoroidoch nevyhnutné, je chirurgický zákrok. Pri ňom je človek zvyčajne 3 – 4 dni hospitalizovaný v nemocnici.
Zmena stravy: Do bežnej stravy zaraďte vyššie množstvo vlákniny, asi 20 – 30 g denne. Tá totiž zabraňuje zápche, čo vedie k zníženiu vnútrobrušného tlaku, a teda aj k zníženiu rizika vzniku hemoroidov. Ak z akýchkoľvek dôvodov nezvládnete zaradiť vlákninu do svojej stravy, zvážte užívanie vlákninových výživových doplnkov.
Pitný režim: Na stanovenie optimálneho objemu denného pitného režimu platí jednoduchá poučka – vypiť pol litra nesladených tekutín na každých 15 kg vlastnej hmotnosti.
Pohyb: Ak nestíhate pravidelné športové aktivity, teda aspoň 2-krát týždenne hodinový tréning, venujte sa aspoň chôdzi. Stačí 15 – 20 minút rýchlej chôdze každý deň.
Sedenie: Vyhnite sa tvrdému sedaciemu nábytku alebo si naň aspoň položte mäkkú podložku, v najlepšom prípade si zadovážte loptu na sedenie. Vyvarujte sa dlhého sedenia, to môže totiž zvyšovať tlak na žily v konečníku.
Hygiena: Dodržujte dostatočnú hygienu po každej stolici. Podľa možnosti sa umyte vlažnou vodou bez mydla a následne osušte vždy čistým uterákom. Ak sa nemôžete umyť, zvážte používanie vlhčeného toaletného papiera.
Netlačte: Napätie a zadržiavanie dychu pri pokuse o stolicu vytvára vyšší tlak v žilách, z ktorých môžu vzniknúť hemoroidy.
Nezadržujte: Choďte na stolicu hneď ako cítite potrebu. Ak budete stolicu zadržiavať, môže vyschnúť, čím sa sťaží jej prechádzanie a zvýši riziko vzniku hemoroidov.
Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.
Zdroje
Autor: Lenka Kolková