3. apríla, 2024

Rakovina konečníka: 7 kľúčových symptómov

Rakovina konečníka a hrubého čreva nemusí mať v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Aké príznaky sú charakteristické?

Rakovina konečníka

Rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) nemusia v ranom štádiu sprevádzať žiadne príznaky. Ak sa nejaké symptómy tohto druhu rakoviny začnú objavovať, viete, o aké ide?

Príznaky, ktoré sa týkajú stolice

K najbežnejším príznakom kolorektálneho karcinómu patria zmeny vo vyprázdňovaní. Môže ísť také o hnačku, ako aj o zápchu. Ďalším varovným signálom je úzka stolica. Za typický prejav rakoviny je možné považovať krv v stolici. Krv môže byť jasnočervená alebo môže mať tmavú farbu – podľa toho, v akej časti tráviacej sústavy sa krvácanie vyskytuje. Prítomnosť krvi v stolici sa týka takmer 40 % pacientov s karcinómom.

Príčinou krvácania však môžu byť aj iné choroby, napríklad hemoroidy. Práve podobnosť symptómov karcinómu a hemoroidov môže viesť k „zámene“ pôvodu ťažkostí, preto je dôležité neodkladať konzultáciu s lekárom. Ak si všimnete pri vyprázdňovaní niečo neštandardné, nie je hneď dôvod na paniku, návštevu lekára však neodkladajte. Obrátiť sa môžete na praktického lekára, skríningové centrá alebo proktológa. S vyhľadaním najbližšieho odborníka vám pomôže interaktívna mapa proktológov.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Bolesti brucha? Vždy zvýšte pozornosť a využite možnosti skríningu

Do zoznamu príznakov rakoviny hrubého čreva a konečníka patria bolesti brucha. Tieto ťažkosti sa objavujú u tretiny pacientov. V súvislosti s bruchom sa ľudia často sťažujú aj na kŕče alebo nadúvanie. Niektorí pacienti uvádzajú pocit neúplného vyprázdnenia.

Zásadnú úlohu vo včasnom záchyte nádorov hrubého čreva a konečníka zohrávajú skríningové vyšetrenia. Liga proti rakovine v rámci svojich aktivít opakovane pripomína význam testu na prítomnosť krvi v stolici a skríningovú kolonoskopiu. Test na okultné krvácanie v stolici by mal každoročne absolvovať každý, kto má viac ako 50 rokov. Po 55. roku života môže toto vyšetrenie nahradiť kolonoskopia, ktorá by sa mala opakovať každých 10 rokov. Stačí získať žiadanku od praktického lekára a objednať sa na pracovisko gastroenterológie. Test na prítomnosť krvi v stolici a kolonoskopia sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Ručička na váhe klesá, únava, naopak, narastá

Úbytok hmotnosti bez toho, aby ste sa snažili schudnúť, patrí k signálom, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Ak sa k strate kilogramov pridá napriek kvalitnému oddychu aj únava a minimum energie, môže ísť o ďalší príznak rakoviny.

Vodidlom môže byť aj vyšetrenie krvi

Takmer štvrtina pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka trpí anémiou. Na málokrvnosť sa môže prísť náhodne v rámci bežnej preventívnej prehliadky a jej príčinou býva chronické krvácanie do tráviacej sústavy. Anémiu často sprevádza slabosť a bledá farba kože.

Príznaky sa môžu objaviť neskoro, myslite hlavne na prevenciu

Príznaky kolorektálneho karcinómu sa v mnohých prípadoch objavujú až v pokročilej fáze ochorenia. Práve preto je dôležitá prevencia a pravidelné skríningové vyšetrenia. Napriek tomu, že väčšina pacientov s karcinómom patrí do vekovej kategórie 50 rokov a viac, počet chorých v mladšom veku sa neustále zvyšuje. Prevencia má význam bez ohľadu na vek a pre každého platí, že by mal dbať na zdravý jedálny lístok s dostatočným prísunom zeleniny a ovocia, viesť aktívny životný štýl s dostatkom pohybu, udržiavať si správnu hmotnosť, prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu.

Prevencia a včasné odhalenie karcinómu sú základom úspešnej liečby. Nádory hrubého čreva a konečníka sa v ČR vyskytujú v porovnaní s inými krajinami veľmi často a každoročne pribudne 8000 pacientov so zhubným nádorom hrubého čreva a konečníka.

Jednoducho povedané – nepodceňujte žiadne zmeny týkajúce sa tráviacej sústavy a zapamätajte si týchto 7 príznakov kolorektálneho karcinómu:

  • zmeny v konzistencii a vo frekvencii stolice,
  • krvácanie,
  • bolesti brucha,
  • nadúvanie,
  • bezdôvodné chudnutie,
  • únava,
  • anémia (málokrvnosť).

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Odborná konzultácia: MUDr. Michaela Fridrichová, predsedkyňa Ligy proti rakovine Praha a lekárka Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce

Ďakujeme za odbornú konzultáciu pri príprave článku

Názor odborníka
Názor odborníka

MUDr. Michaela Fridrichová

Predsedkyňa Ligy proti rakovine Praha

„Prevence je hlavní myšlenka, s kterou byly Ligy proti rakovině po celé Evropě založeny. Prevencí je možné zachytit časné změny vedoucí k nádorovému onemocnění (prekanceróza), časná stadia již vzniklého onemocnění a řešit je. Operační výkon je mnohem levnější než kombinovaná léčba (chemoterapie, RT, biologická léčba, imunoterapie). Jen řešení časných stádii onemocnění může vést k záchraně života.“

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.