8. januára, 2022

Rýchla a účinná liečba hemoroidov

Hemoroidy síce nie sú životu nebezpečné, dokážu však výrazne znepríjemniť naše bežné fungovanie. Poradíme vám, aká liečba hemoroidov je skutočne účinná.

Liečba hemoroidov

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) môžu byť veľmi nepríjemné a ovplyvňovať každodenný život. Existuje však mnoho spôsobov, ako ich liečiť a zmierniť príznaky. Liečba hemoroidov by mala byť založená na individuálnom prístupe.

Čo sú hemoroidy

Hemoroidy sa delia na vonkajšie a vnútorné. Zatiaľ čo tie prvé uvedené sú zväčšené žily pod kožou v spodnej oblasti konečníka okolo ritného otvoru a dajú sa ľahko nahmatať, tie druhé (vnútorné hemoroidy) sa nachádzajú vnútri konečníka a na prvý pohľad nie sú viditeľné.

Podľa odborníkov postihujú hemoroidy polovicu až tri štvrtiny obyvateľstva našej planéty, pričom nemalú úlohu v ich výskyte zohrávajú vek a genetika.

[A nevyhýbajú sa ani slávnym osobnostiam. Podľa historických dokumentov totiž údajne ich bolesť trápila napríklad Napoleona pri porážke v bitke pri Waterloo.]

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako rozpoznať hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné na prvý pohľad. Medzi príznaky, ktoré ich sprevádzajú, patrí:

  • svrbenie okolo konečníka,
  • podráždenie a bolesť v análnej oblasti,
  • opuch v okolí ritného otvoru,
  • malé uzlíky v oblasti konečníka,
  • sú viditeľné zvonku,
  • môžu mať až fialovú farbu,
  • môže sa v nich vytvoriť trombóza.

Keďže vnútorné hemoroidy nie sú na prvý pohľad viditeľné a často ich sprevádza krv v stolici, je dôležité im venovať zvýšenú pozornosť, pretože by sa mohli zameniť s oveľa závažnejšími zdravotnými ťažkosťami, ako je napríklad rakovina hrubého čreva. Vnútorné hemoroidy signalizuje:

  • svetločervená krv v stolici,
  • bolesť pri stolici,
  • hlien v stolici,
  • vyvrátenie časti konečníka,
  • nie sú zvonku viditeľné,
  • nedajú sa nahmatať.

Liečba hemoroidov

Hoci nimi trpí mnoho ľudí, odhaduje sa, že len asi 4 % s nimi navštívi lekára. Dôvodom je zvyčajne ostych. V prípade, že vás hemoroidy, najmä vnútorné, trápia často, je však vyhľadanie špecialistu viac ako vhodné. Lekár totiž nielen vylúči vážne ochorenia, ktoré môžu byť oveľa väčšou hrozbou než hemoroidy, ale hlavne určí presnú diagnózu vrátane štádia hemoroidov, a tak lepšie stanoví vhodnú liečbu.

Faktom totiž je, že správna liečba hemoroidov úplne závisí od ich typu a aj od fázy, v ktorej sa práve nachádzajú:

Hemoroidy I. stupňa

Spôsobujú svrbenie či pálenie v oblasti konečníka, prípadne tlak, bolesť a občasné krvácanie pri stolici.

Liečba hemoroidov I. stupňa: vhodné je pravidelné používanie mastí alebo čapíkov, ako sú napríklad rektálne čapíky Procto-Glyvenol, ktoré obsahujú látky sťahujúce zväčšené žily, a zároveň lokálne anestetiká, ktoré okamžite uľavia od bolestí a ďalších nepríjemných sprievodných javov. Vhodné sú aj bylinné kúpele či obklady a, samozrejme, úprava životosprávy.

Hemoroidy II. stupňa

Pri stolici sa hemoroid vyvráti, po jej ukončení sa hemoroid sťahuje. Všetko sprevádza tlak, svrbenie či pálenie v oblasti konečníka.

Liečba hemoroidov II. stupňa: hemoroidy je potrebné lokálne ošetriť. Lekár zvyčajne odporučí sklerotizáciu. Pri nej sa zamedzí prietok krvi žilou, ktorá je postihnutá hemoroidom. Výsledkom je vymiznutie hemoroidu počas niekoľkých dní. Zákrok je úplne bezbolestný. Kým sa však uskutoční, je vhodné aplikovať čapíky alebo masti, ktoré tlmia nepríjemné stavy sprevádzajúce hemoroidy.

Hemoroidy III. stupňa

V stolici je väčšie množstvo jasnočervenej krvi. Vyvrátený hemoroid je možné vrátiť do konečníka len prstom, čoskoro sa však objaví znovu.

Liečba hemoroidov III. stupňa: lekár vykoná napríklad tzv. Barronovu ligatúru, teda hemoroidy podviaže, alebo sa môžu odstrániť laserom či chirurgicky.

Hemoroidy IV. stupňa

Vyvrátenie je trvalé a nedá sa vrátiť späť.

Liečba hemoroidov IV. stupňa: lekár hemoroidy odstraňuje zvyčajne chirurgicky, prípadne laserom tak, aby bolo následné poškodenie konečníka čo najmenšie.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.