19. marca, 2024

Trápia ma hemoroidy. Kto lieči hemoroidy?

Trpíte hemoroidmi? Zistite, ktorého lekára máte navštíviť a aké máte možnosti liečby. Viac informácií nájdete v našom článku.

Kto lieči hemoroidy

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) predstavujú pomerne bežný problém, ktorý sa týka viac než polovice dospelých starších ako 50 rokov. Napriek tomu, že si veľa ľudí so skorými príznakmi vystačí so samoliečbou v podobe voľnopredajných liekov a režimových opatrení, situácia si často vyžaduje návštevu lekára. Kto lieči hemoroidy?

Začať môžete u praktického lekára

Prvé kroky pri ťažkostiach s hemoroidmi obyčajne vedú k praktickému lekárovi. Dôvodom bývajú neustupujúce ťažkosti, bolesti konečníka alebo krvácanie. Pripravte sa na to, že lekárovi budete musieť opísať, čo presne vás trápi, aby vám mohol odporučiť vhodný postup a liečbu. Bežnou súčasťou návštevy praktického lekára je aj krátke lokálne vyšetrenie konečníka. Výsledkom návštevy praktického lekára môže byť odporúčanie miestnej alebo celkovej liečby, recept na lieky na podporu kvality žilovej steny alebo žiadanka na ďalšie vyšetrenie.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

S hemoroidmi na proktológiu

Ak prakticky lekár usúdi, že presnejšia diagnostika alebo liečba hemoroidov patrí do rúk lekára – špecialistu, s najväčšou pravdepodobnosťou vás pošle na proktológiu. Lekár – proktológ sa zameriava na ochorenia konečníka a okrem podrobnejších vyšetrení môže vykonávať aj niektoré zákroky využívané pri liečbe hemoroidov. Pracovisko proktológie môžete navštíviť aj bez žiadanky od praktického lekára, vždy sa však vyplatí pri objednaní overiť, ako daná ambulancia alebo klinika funguje. S hľadaním proktológa vám môže pomôcť praktická Mapa proktológie, kde nájdete zoznam lekárov aj ich kontakty.

Ďalším variantom, s ktorým sa ako pacient s hemoroidmi môžete stretnúť, je odoslanie na gastroenterológiu. Diagnostické vyšetrenie u lekára, ktorý sa špecializuje na ochorenia tráviacej sústavy, je vhodné napríklad vtedy, ak má praktický lekár pochybnosti o zdroji krvácania v oblasti konečníka

Aké vyšetrenia ma pri hemoroidoch čakajú?

V súvislosti s hemoroidmi sa na proktológii alebo gastroenterológii robia rôzne vyšetrenia. Ide najmä o rektoskopiu (endoskopické vyšetrenie konečníka), anoskopiu (endoskopické vyšetrenie ritného kanála), sigmoidoskopiu (endoskopické vyšetrenie konca hrubého čreva) alebo kolonoskopiu (endoskopické vyšetrenie celého hrubého čreva). Počítajte s tým, že pred každým vyšetrením treba dodržiavať určité režimové opatrenia alebo absolvovať prípravu (v prípade kolonoskopie ide o niekoľkodennú diétu a dôkladné vyprázdnenie hrubého čreva). Vyšetrenie si preto dobre naplánujte a dodržiavajte všetky súvisiace odporúčania od lekára.

Tehotenstvo, hemoroidy a gynekológia

Tehotenstvo je z hľadiska vzniku hemoroidov jednoznačne rizikovým obdobím. Budúce mamičky sa môžu s ťažkosťami s hemoroidmi obrátiť na svojho gynekológa, ktorý vie, aké režimové opatrenia na zmiernenie ťažkostí sú pre ne vhodné a aké lieky môžu priniesť úľavu bez toho, aby akokoľvek ohrozili tehotenstvo. Toto obdobie prináša rad obmedzení, čo sa týka liekov aj doplnkov stravy, preto je vhodné riešiť problematiku hemoroidov s lekárom a nespoliehať sa len na samoliečbu. S výberom vhodných mastí, čapíkov alebo vlhčených obrúskov môže, samozrejme, pomôcť aj lekárnik, ktorý má prehľad o všetkých produktoch a vie odporučiť vhodný variant.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíkov

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.