3. januára, 2022

Vnútorné hemoroidy – prečo sa objavujú a ako sa ich zbaviť

Vnútorné hemoroidy vznikajú rozšírením ciev v stenách konečníka. Napriek tomu, že sa objavujú v spodnej časti rekta, sú natoľko ukryté vnútri, že možno ani netušíte, že tam sú. Poradíme vám, ako s týmto nepríjemným problémom účinne bojovať.

vnútorné hemoroidy

Ako spoznať vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy (ľudovo hemeroidy) nie sú viditeľné na prvý pohľad, nedajú sa nahmatať, a keďže vznikajú v oblastiach, kde neústia žiadne nervové zakončenia, samy osebe ani nebolia.

Ak sa objavuje bolesť, je to bolesť pri tlačení a prichádza, pretože je stolica nútená prekonávať prekážky. Ak teda cítite urputnú bolesť, zrejme vás trápia skôr vonkajšie hemoroidy či praskliny alebo máte úplne iný problém.

Absolútne typickými symptómami vnútorných hemoroidov je hlien v stolici, a hlavne krv. Tá má jasnočervenú farbu a objavuje sa najmä na povrchu exkrementov.

Krv v stolici však neberte na ľahkú váhu a rozhodne by ste sa nemali uspokojiť s vlastnou diagnózou, že ide o vnútorné hemoroidy. Krv totiž môže byť sprievodným javom oveľa vážnejších zdravotných problémov, ako je napríklad zhubný nádor hrubého čreva. Ak sa u vás teda krv v stolici objavuje opakovane, neváhajte s návštevou lekára.

Komplikáciou, ktorá sa objavuje najmä pri dlhodobo neliečených hemoroidoch, je vyvrátenie konečníka, ktoré môže byť pri najzávažnejších formách trvalé.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Čo spôsobuje vnútorné hemoroidy

Hemoroidy sa objavujú v dôsledku zvýšeného tlaku v žilách konečníka. Medzi typické príčiny ich vzniku patrí:

  • Zápcha alebo hnačka – či už príliš veľkým napätím, alebo častými pohybmi čriev, zápcha aj hnačka spôsobujú nadmerný tlak na konečník. Za týmito ťažkosťami obyčajne stojí strava s vysokým obsahom tuku a/alebo nízkym obsahom vlákniny. Na odstránenie oboch problémov tak väčšinou postačí zmena jedálneho lístka. Tieto ťažkosti však môžu byť občas dôsledkom vážnejších porúch, takže ak pretrvávajú dlhšie, je vhodné vyhľadať lekára.
  • Tehotenstvo a pôrod – pre zvýšený tlak, ktorý vyvíja rastúci plod na konečník, sa môžu vytvoriť hemoroidy už počas tehotenstva. Neskôr, počas pôrodu, hemoroidy vznikajú v dôsledku tlačenia plodu.
  • Obezita – nadmerné kilogramy zvyšujú tlak na vnútorné orgány vrátane hrubého čreva. Riziko vzniku hemoroidov u ľudí, ktorých trápi nadváha, alebo dokonca obezita, sa tak prudko zvyšuje. Veľkú úlohu tu zároveň zohráva aj fakt, že nadváha sa často spája s nezdravou životosprávou, so sedavým spôsobom života a s nedostatkom pohybu.
  • Dlhodobé sedenie – pravidelné a dlhé sedenie najmä na tvrdých povrchoch zosilňuje tlak na rektum, čím sa zvyšuje aj riziko vzniku hemoroidov. Ak si vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé sedenie, seďte aspoň na mäkkom povrchu a sedenie hlavne kompenzujte pravidelným pohybom.

Ako liečiť vnútorné hemoroidy

Zmena životného štýlu

Základom úspešnej liečby hemoroidov je zmena životného štýlu. Tá spočíva najmä v úprave stravy, ktorá by mala obsahovať hlavne vlákninu, ktorá zabraňuje vzniku zápchy. Ideálnym zdrojom vlákniny je čerstvá zelenina. Ďalej je nutné dodržiavať pitný režim, pričom platí, že by sme mali vypiť 0,5 litra nesladených a nesýtených tekutín na každých 15 kg telesnej hmotnosti. V neposlednom rade je nutné zaradiť do svojho bežného života pravidelný pohyb, či už v podobe športu, alebo napríklad prechádzok na čerstvom vzduchu.

Hygiena

V prípade, že vás trápia hemoroidy, je nutné dodržiavať zvýšenú hygienu. Ideálne po každej stolici si omývajte rektálnu oblasť vlažnou vodou a následne ju jemne osušte. Ak omývanie nie je možné, napríklad v zamestnaní alebo na cestách, nahraďte bežný toaletný papier tým vlhčeným. Vyberte si však taký, ktorý nie je parfumovaný.

Znížte napätie v análnej oblasti

Choďte na stolicu hneď ako cítite potrebu. Ak ju zadržiavate, stolica sa vysuší, čím sa zhorší jej priechodnosť črevami.

Používajte čapíky a masti

Voľnopredajné čapíky a masti, ako je napríklad osvedčený Procto-Glyvenol, obsahujú látky, ktoré majú sťahujúce účinky, podporujú hojenie a zároveň uľavujú od nepríjemných symptómov, ktoré vnútorné hemoroidy sprevádzajú.

Chirurgický zákrok

Ak žiadny iný postup nezaberá, prichádza na rad operácia hemoroidov. Tá môže mať niekoľko podôb, ktoré priamo závisia od pokročilosti hemoroidov (viac informácií).

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.