15. marca, 2024

Čo nikdy nerobiť s hemoroidmi

Trápia vás občas hemoroidy? Prezradíme vám, čo s nimi nikdy nerobiť, aby sa váš stav ešte nezhoršil.

čo nikdy nerobiť pri hemoroidoch

Trápia vás občas hemoroidy? Prezradíme vám, čo s nimi nikdy nerobiť, aby sa váš stav ešte nezhoršil.

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú zdurené žily v oblasti konečníka, ktoré občas postihnú takmer každého z nás. Samy osebe nie sú životu nebezpečné a spravidla zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov, pomocou lokálnych prípravkov aj skôr. Treba však dodať, že majú niekoľko štádií, pričom tie pokročilejšie je potrebné riešiť s lekárom.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Na urýchlenie liečby je vhodné na hemoroidy aplikovať masti alebo čapíky, upraviť jedálny lístok a obmedziť náročné fyzické aktivity. Zároveň je dôležité:

Hemoroidy neprepichovať

Vonkajšie hemoroidy mnohokrát zvádzajú na prepichnutie. Často sa v nich totiž vytvorí krvná zrazenina, ktorá spôsobuje nepríjemný tlak alebo bolesť, a chorý má preto pocit, že práve prepichnutie mu prinesie úľavu. Opak je však pravdou. Nielenže sa tým nepríjemné príznaky nezmiernia, ale sa k nim pridá aj krvácanie a liečba ochorenia sa predĺži. Pomerne ľahko sa navyše v otvorenej rane môže rozvinúť infekcia, čo by mohlo mať vážnejšie následky než samotný hemoroid.

Hemoroidy netrieť

Typickým príznakom hemoroidov je svrbenie. Spôsobuje ho podráždenie alebo suchá koža v oblasti ritného otvoru, hlien, ktorý je tiež častým sprievodným znakom tohto ochorenia, alebo opuch, ktorý napína kožu a tá potom práve svrbí. Jeho riešením však v žiadnom prípade nie je škriabanie postihnutých miest ani šúchanie, či už uterákom alebo toaletným papierom. Trenie totiž môže spôsobiť podráždenie hemoroidu a pokožky v análnej oblasti, spôsobiť trhliny a praskliny, čo výrazne predlžuje liečbu. Pri hemoroidálnom ochorení je, naopak, potrebné sa o ritnú oblasť starať síce dôsledne, ale jemne a šetrne.

Neužívať preháňadlá

Hemoroidy sa často spájajú so zápchou a s namáhavým vyprázdňovaním. Veľa ľudí preto siaha po preháňadlách. Ich dlhodobé užívanie však môže maskovať iné problémy, ktoré stoja za vznikom zápchy. Preháňadlá často spôsobujú aj hnačku, ktorá priebeh ochorenia ešte zhoršuje, pretože vytvára tlak na črevá a hemoroidálne žily. Oveľa lepším riešením na uľahčenie defekácie je pridanie väčšieho množstva vlákniny do jedálneho lístka a zároveň zvýšenie pitného režimu. Táto kombinácia stolicu zmäkčí a tá potom ľahšie prejde črevami.

Vyhnúť sa dlhodobému sedeniu

Dlhodobé sedenie, najmä na tvrdých povrchoch, hemoroidálne ochorenie výrazne zhoršuje. Zvyšuje totiž tlak na celú panvovú oblasť, a teda aj na samotné hemoroidy. Preto je vhodné sa mu vyhýbať. Ak to však (napríklad vzhľadom na zamestnanie) nie je možné, používajte špeciálne sedacie podložky, ktoré panvovú oblasť podoprú tak, aby bol tlak na hemoroidy čo najnižší. Aj pri používaní podsedáku však dbajte na to, aby ste do svojho bežného programu zaradili pravidelný pohyb. Ten totiž jednak stimuluje trávenie, a teda aj dobrú priechodnosť stolice, a zároveň oblasť panvy prekrví, čím prispieva k rýchlejšiemu hojeniu hemoroidov. Vždy však voľte takú fyzickú aktivitu, ktorá je primeraná vášmu stavu. Vhodná je napríklad rýchla chôdza.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.