4. októbra, 2023

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode

Hemoroidy v tehotenstve sú bežným problémom, ktorý sa vyskytuje počas tehotenstva a po pôrode.

Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú častým problémom, ktorý sa objavuje počas tehotenstva a po pôrode. Vysvetlíme vám, prečo sa to deje, poradíme, ako hemoroidom predchádzať a ako ich liečiť.

Čo spôsobuje hemoroidy v tehotenstve

Počas tehotenstva nastáva celý rad zmien, ktoré sú pre ženský organizmus veľmi náročné, a tak sa v ich dôsledku objavujú rozličné ťažkosti a komplikácie. Hemoroidy sú jednou z nich a vznikajú hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Hormonálne zmeny – počas tehotenstva sa zrýchľuje krvný obeh v tele a vplyvom zvýšenej hladiny progesterónu sa rozširujú cievy. Tento proces môže viesť k nadmernému tlaku aj na žilový pletenec v oblasti konečníka a k rozvoju hemoroidov od začiatku až do konca tehotenstva.
  • Zápchy a hnačky – hormón progesterón má vplyv aj na tráviaci systém s tým, že u niektorých žien spôsobuje časté zápchy, u iných hnačky. Oba tieto problémy môžu mať za následok vznik hemoroidov, pretože počas nich sa namáhajú cievy v oblasti konečníka. Tieto ťažkosti sa objavujú spravidla na začiatku a na konci tehotenstva.
  • Hmotnosť – priberanie zvyšuje tlak na žily v panvovej oblasti, čím sa zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. Tieto ťažkosti sa týkajú hlavne druhej polovice tehotenstva.
  • Tlak – rastúca maternica vyvíja tlak na cievy v panvovej oblasti a zabraňuje tým normálnej funkcii krvného obehu, čím významne prispieva k možnosti vzniku hemoroidov, predovšetkým v treťom trimestri.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Prečo sa objavujú hemoroidy po pôrode

Počas celého tehotenstva sa ženské telo pripravuje na pôrod, a to okrem iného tým, že produkuje už spomínaný progesterón. Ten má vplyv nielen na rozšírenie pôrodných ciest, ale aj na rozšírenie ciev a oslabenie ich stien. Samotný pôrod predstavuje vysoký tlak na konečník, a teda aj na oslabené žily v jeho okolí, z ktorých následne môžu vzniknúť hemoroidy.

Ďalšími dôvodmi, prečo sa po pôrode objavujú hemoroidy, sú traumatické faktory, ako je napríklad natiahnutie alebo natrhnutie tkanív v oblasti konečníka, opakované zápchy, ktoré trápia pomerne veľké percento žien, ako aj hormonálne zmeny. Za tými stojí opäť progesterón, ktorého hladina po pôrode klesá, čo môže mať vplyv na pevnosť žilových stien.

Vo všeobecnosti teda platí, že ku vzniku hemoroidov prispieva nadváha či obezita, sedavý spôsob života, zlá kondícia, nezdravý jedálny lístok, vyšší vek a genetické dispozície.

Hemoroidy a dojčenie

Samotné dojčenie nemá priamy vplyv na vznik, návrat ani zhoršenie stavu hemoroidov. Začiatok tehotenstva však so sebou prináša celý rad procesných zmien, ktoré môžu ovplyvniť bežné fungovanie organizmu. Je to najmä fakt, že mamičky často v dôsledku starostlivosti o dieťa zabúdajú na pestrú stravu a dostatočný pitný režim. Počas šestonedelia navyše klesá fyzická aktivita, čím sa spomaľuje aj pohyb čriev. Všetky tieto faktory potom môžu spôsobovať zápchu, ktorá býva častou príčinou vzniku hemoroidov.

Čo budúce mamičky najčastejšie trápi

  • Bolesť a nepohodlie – tehotenstvo je samo osebe pre ženský organizmus a psychiku náročné. Keď sa k tomu ešte pridajú bolesti, tlaky a nepohodlie spôsobené hemoroidmi, ide o vyčerpávajúci stav.
  • Krvácanie – jasnočervená krv je typickým príznakom hemoroidov. Ak sa však objaví na stolici, toaletnom papieri či dokonca spodnej bielizni počas gravidity, môže to budúcu mamičku značne vydesiť.
  • Zápcha – zápcha môže byť príčinou aj dôsledkom hemoroidov. Pre bolesti a tlaky sa totiž tehotná žena vyprázdňuje nedostatočne, čím prispieva ku vzniku zápchy.
  • Zápal a opuch – neliečené hemoroidy sa môžu zapáliť, čo výrazne zhoršuje bolesti v oblasti konečníka.
  • Obmedzenie fyzickej aktivity – bolestivé hemoroidy môžu ženám brániť v pohybe. To má vplyv nielen na tráviaci systém, ale aj na mentálnu pohodu.

Prevencia vzniku hemoroidov počas tehotenstva

Existuje niekoľko opatrení, ktoré pomôžu znížiť riziko vzniku hemoroidov počas tehotenstva:

  • Pestrá strava – vyvážený jedálny lístok, ktorý je bohatý predovšetkým na vlákninu, znižuje riziko vzniku zápchy, a teda aj hemoroidov.
  • Optimálny pitný režim – dostatočný príjem tekutín zaisťuje zmäkčenie stolice a jej ľahší prechod črevami.
  • Fyzická aktivita – pravidelný pohyb prispieva ku správnej funkcii tráviaceho systému. Počas tehotenstva treba voliť takú aktivitu, ktorá neohrozí plod ani matku.
  • Sedenie – dlhodobé sedenie môže zvyšovať tlak na cievy v oblasti konečníka. Je teda vhodné sa ho vyvarovať.

Dá sa predchádzať hemoroidom pri pôrode?

Rizika, že sa hemoroidy pri pôrode neobjavia, sa úplne zbaviť nedá. Týmito opatreniami ho však možno znížiť:

  • Správne dýchanie a tlačenie – počas pôrodu dýchajte a tlačte tak, ako vám radí pôrodná asistentka, lekár alebo ako ste sa naučili na predpôrodnom kurze. Správna technika totiž pomôže minimalizovať nadmerný tlak na konečník.
  • Zápcha – snažte sa pred pôrodom udržiavať pravidelnú a zdravú stolicu. Vhodné je zvýšiť príjem vlákniny a zároveň dostatočne piť. Prípadné užívanie doplnkov stravy vždy konzultujte so svojím lekárom.
  • Opatrné pohyby – hemoroidy sa môžu objaviť až po pôrode. Počas rekonvalescencie sa teda vyhnite nadmernej námahe, najmä zdvíhaniu ťažkých predmetov. Šetrný prístup k vlastnému telu pomôže minimalizovať tlak na panvovú oblasť, ktorá je pôrodom oslabená.

Liečba hemoroidov v tehotenstve

Počas gravidity sa liečba hemoroidov zameriava na miernenie symptómov a podporu hojenia. Malé hemoroidy, ktorá sa do týždňa začnú samy vstrebávať, sa dajú liečiť v domácich podmienkach. Ak sa však stav nezlepšuje, je vhodné sa poradiť o ďalšom postupe s gynekológom, ktorý vás prípadne odkáže na proktológa.  Pre liečbu hemoroidov je vhodné:

Zmeniť životný štýl

  • Pridať do jedálneho lístka dostatočné množstvo vlákniny, najlepšie formou zeleniny, ovocia alebo celozrnného pečiva, prípadne pomocou výživových doplnkov (ich užívanie však treba vždy konzultovať s lekárom),
  • zvýšiť príjem tekutín, ideálne v podobe čistej vody,
  • pridať fyzickú aktivitu adekvátnu pokročilosti tehotenstva. Vhodná je napríklad svižná chôdza, gravidjoga alebo iné aktivity určené tehotným ženám.

Užívať lokálne prípravky

Rôzne gély, masti alebo čapíky majú sťahujúce účinky a zároveň obsahujú zložky, ktoré uľavujú od nepríjemných sprievodných javov, ako je bolesť, pálenie alebo svrbenie. Tieto prípravky sú obyčajne bezpečné a možno ich užívať aj v tehotenstve, ak si tým však nie ste isté, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Využiť režimové opatrenia

Dočasnú úľavu od nepríjemných príznakov prinesú studené obklady alebo sedacie kúpele.

Invazívne riešenie

Počas tehotenstva sa uprednostňuje konzervatívna liečba. Chirurgické odstránenie hemoroidov sa považuje za poslednú možnosť a pristupuje sa k nemu len v extrémne závažných prípadoch. Môže totiž prinášať riziká pre plod aj matku.

Vo všeobecnosti o hemoroidoch v tehotenstve platí, že sa vo väčšine prípadov vstrebú samy. Ak sa však stav približne po týždni nezlepšuje alebo sa dokonca zhorší, neváhajte a vyhľadajte lekára.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.