6. januára, 2022

Operácia hemoroidov: druhy zákrokov a následná starostlivosť

Vysvetlíme vám, aké operácie hemoroidov existujú, aké sú náročné, bolestivé, a zároveň vám poradíme, ako si spríjemniť čas po zákroku.

Operácia hemoroidov

Operácia hemoroidov je jedným z možných riešení pri závažných príznakoch tejto problémy.

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú napuchnuté žily vnútri alebo na vonkajšej strane konečníka. Zvyčajne ich sprevádza bolesť pri tlačení alebo sedení, svrbenie a tiež svetločervená krv na stolici. Vzhľadom na závažnosť sa hemoroidy rozdeľujú do štyroch skupín:

  • Hemoroidy I. stupňa: svrbia, pália, bolia a spôsobujú občasné krvácanie. Na ich odstránenie obyčajne stačia čapíky alebo krémy, ako je napríklad Procto-Glyvenol, ktoré obsahujú okrem účinných látok aj lokálne anestetiká, takže uľavujú od nepríjemných sprievodných javov.
  • Hemoroidy II. stupňa: počas stolice sa vnútorný hemoroid vyvráti a po jej ukončení sa stiahne späť. To sprevádza nepríjemný tlak, svrbenie a pálenie v oblasti konečníka. Zvyčajne sa odstraňujú tzv. sklerotizáciou.
  • Hemoroidy III. stupňa: vyvrátený hemoroid sa sám nevráti, ale ho treba do konečníka zatlačiť a čoskoro sa aj tak objaví znovu. Na odstránenie je vhodná tzv. Barronova ligatúra.
  • Hemoroidy IV. stupňa: vyvrátenie je trvalé a žila sa nedá vrátiť späť. Na odstránenie je nutný chirurgický zákrok.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Operácia hemoroidov

Hoci sa na rozličné formy odstránenia bežne používa označenie operácia hemoroidov, nie vždy ide o chirurgický zákrok ako taký:

Barronova ligatúra alebo podviazanie

Ide o ambulantné odstránenie hemoroidov, keď lekár pomocou špeciálneho nástroja zavedie okolo hemoroidov gumičku. Tým znemožní prúdenie krvi do vyvrátenej žily, čo spôsobí jej zovretie. Podviazané hemoroidy po niekoľkých dňoch odumrú a spoločne s gumičkami odpadnú. Zákrok je úplne bezbolestný, môžete však pri ňom cítiť nepríjemný tlak. Podviazanie nie je vhodné pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Sklerotizácia

Tento ambulantný postup je založený na injekčnej aplikácii účinnej látky priamo do hemoroidov. Aplikovaná látka obmedzí prietok krvi vo vyvrátenej žile, čím sa hemoroidy výrazne zmenšia. Ide o bezbolestnú metódu, ktorá však nemusí byť taká spoľahlivo účinná ako Barronova ligatúra, preto je vhodná na ošetrenie ľahších foriem hemoroidov. Pre tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, nepredstavuje žiadne riziko.

Koagulácia

Tento typ ambulantného ošetrenia využíva infračervené svetlo alebo extrémny chlad či, naopak, teplo. Pomocou zvolenej metódy sa hemoroidy zmenšia a následne odumrú. Koagulačnú terapiu nesprevádzajú žiadne alebo sprevádzajú len mierne bolesti či tlaky. Nie je však taká spoľahlivá ako Barronova ligatúra a častejšie vedie k relapsom.

Ligatúra artérií hemoroidov (HAL)

Pri tejto ambulantnej liečbe hemoroidov sa lokalizujú cievy, ktoré spôsobujú hemoroidy, a pomocou ultrazvuku sa uzatvárajú, čím sa sem znemožní prúdenie krvi. Táto metóda je síce úspešnejšia ako Barronova ligatúra, je však aj nákladnejšia a bolestivejšia.

Hemoroidektómia

Hemoroidektómia sa využíva pri rozsiahlych vonkajších aj vnútorných hemoroidoch, ktoré nereagujú na žiadne ambulantné postupy. Podľa náročnosti si vyžaduje celkovú alebo lokálnu anestéziu a krátku hospitalizáciu. Pri zákroku lekár vyreže hemoroidy tak, že sa zachová funkčnosť konečníka. Ako každý iný chirurgický zákrok sprevádza aj hemoroidektómiu bolesť, citlivosť a následná rekonvalescencia.

Staplerová (zošívacia) hemoroidopexia podľa Longa

Hemoroidopexia je miniinvazívny chirurgický zákrok, ktorý si zvyčajne vyžaduje len lokálnu, ale niekedy aj celkovú anestéziu. Pomocou špeciálneho nástroja, staplera, sa odstráni a následne zošije sliznica konečníka. V porovnaní s hemoroidektómiou je zákrok menej bolestivý a rekonvalescencia zaberie menej času.

Rekonvalescencia po operácii hemoroidov

Hoci samotné zákroky nebývajú bolestivé, zotavovanie môžu sprevádzať bolesti a svrbenie v análnej oblasti. V takých prípadoch je vhodné užívať voľnopredajné analgetiká, ako je napríklad Valetol, ktoré dokážu od nepríjemných pocitov pomerne rýchlo uľaviť.

Vyslovene nepríjemná je v čase rekonvalescencie príliš tuhá stolica, a tak je vhodné ju zmäkčovať. Pomôže pri tom jedálny lístok s vysokým obsahom vlákniny, zvýšený pitný režim postavený na čistej vode a prípadne aj výživové doplnky na zmäkčenie stolice.

Počas zotavovania si naordinujte pokoj a úplne sa vyhnite zdvíhaniu ťažkých predmetov. Pooperačné nepohodlie pomôžu zmierniť sedacie kúpele v teplej slanej vode, ktorá má sťahujúce účinky.

Úplná rekonvalescencia nastane približne po dvoch týždňoch, záleží však na organizme každého človeka aj náročnosti zákroku. Komplikácie počas tohto obdobia sú vzácne. Môže sa však objaviť horúčka, bolesti pri močení alebo nemožnosť močenia a tiež závraty. V takom prípade je nutné vyhľadať lekára.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.