1. januára, 2022

Ako rozpoznať hemoroidy a ako ich liečiť

Nepohodlie pri sedení, bolesti pri stolici alebo aj krvácanie. To sú symptómy, ktoré môžu signalizovať hemoroidy, ale aj iné zdravotné ťažkosti. Poradíme vám, ako spoznať hemoroidy a akú liečbu na ne zvoliť.

Ako rozpoznať hemoroidy

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú často sa vyskytujúcim zdravotným problémom, ktorý môže byť pre pacientov nepríjemný a bolestivý. V tomto článku sa zameriavame na kľúčové informácie, ako rozpoznať hemoroidy a aké sú ich hlavné symptómy.

Ako rozpoznať hemoroidy

Medzi typické príznaky hemoroidov patrí:

  • podráždenie, citlivosť, svrbenie a tiež bolesti v oblasti konečníka,
  • hrudky okolo ritného otvoru,
  • bolesti pri pohybe čriev a stolici,
  • jasnočervená krv na stolici alebo toaletnom papieri,
  • únik stolice.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako spoznať vnútorné hemoroidy a ako vonkajšie hemoroidy

Hemoroidy sú opuchnuté alebo zapálené žily, ktoré za normálnych okolností pomáhajú pri vyprázdňovaní. Objavujú sa buď vnútri rekta, alebo okolo ritného otvoru:

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy vznikajú rozšírením povrchových podkožných ciev a úplne typicky sa dajú nahmatať ako drobné uzlíky v oblasti ritného otvoru. Môžu mať fialkastú farbu a na ich liečbu sú vhodnejšie rektálne krémy. Často ich sprevádza svrbenie, nepohodlie pri sedení a bolesť pri vyprázdňovaní. Z lekárskeho hľadiska sú menej závažné.

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy nie sú viditeľné ani sa nedajú nahmatať, a keďže vznikajú na miestach, kde nie sú žiadne nervové zakončenia, ani samy osebe nebolia. Napriek tomu ich často sprevádzajú nepríjemné pocity pri vyprázdňovaní, a to preto, lebo je stolica pri tlačení nútená prekonávať prekážky. Charakteristické pre ne sú hlien, a hlavne svetločervená krv na stolici alebo toaletnom papieri. Na ich liečbu sú účinnejšie čapíky. Ak sa vnútorné hemoroidy neliečia, môže nastať až vyvrátenie konečníka, ktoré môže byť pri dlhodobom zanedbaní starostlivosti aj nevratné.

Prečo sa objavujú hemoroidy

Hemoroidy sa objavujú preto, že sa zvyšuje tlak na steny ciev v oblasti konečníka. To môže mať celý rad príčin:

  • zápcha alebo hnačka,
  • tehotenstvo,
  • obezita,
  • dlhodobé sedenie (najmä na tvrdom povrchu),
  • strava s nedostatkom vlákniny,
  • genetické dispozície,
  • pokročilý vek a s ním spojená strata pružnosti tkanív a ciev,
  • poruchy väzivových tkanív,
  • análny styk.

Ako liečiť hemoroidy

Napriek tomu, že sú hemoroidy veľmi nepríjemné, neohrozujú človeka na živote a vo väčšine prípadov sa dajú pomerne úspešne liečiť. Už sme si povedali, ako spoznať hemoroidy, teraz vám poradíme, ako ich liečiť:

Lieky – na liečbu hemoroidov sa hodia čapíky a masti, ktoré majú sťahujúce účinky a tiež uľavujú od nepríjemných sprievodných javov.

Strava – dbajte na to, aby vaša strava obsahovala dostatok vlákniny, teda čerstvej zeleniny a celozrnných produktov. Ak to nie je možné, môžete telu dodávať vlákninu v podobe výživových doplnkov.

Pitný režim – optimálny pitný režim pomáha predchádzať zápche. Adekvátne je vypiť 0,5 litra tekutín na každých 15 kg telesnej hmotnosti. Medzi vhodné tekutiny patrí čistá voda alebo nesladené bylinné či ovocné čaje, občas to môžu byť aj čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy. Naopak, nevhodné sú sýtené limonády a džúsy z koncentrátov. Káva a čierny ani zelený čaj alebo alkohol sa do pitného režimu nezapočítavajú, pretože organizmus odvodňujú.

Pohyb – pravidelný pohyb prispieva k správnemu tráveniu, čím sa znižuje riziko vzniku zápchy, a teda aj hemoroidov.

Hygiena – po každej stolici si omyte oblasť konečníka vlažnou vodou a jemne, ale dôkladne ju osušte. V situáciách, keď takáto hygiena nie je možná, nahraďte bežný toaletný papier vlhčeným papierom.

Tlak – znížte tlak v konečníku, choďte na stolicu, hneď ako pocítite potrebu. Zadržiavanie stolice totiž vedie k jej vysušeniu, a teda aj k zhoršenej priechodnosti črevami.

Kedy navštíviť lekára

Ak domáca liečba hemoroidov nezaberá alebo sa u vás hemoroidy objavujú veľmi často, je vhodné navštíviť lekára. Ten zvyčajne navrhne iné, účinnejšie formy liečby. S návštevou ordinácie neváhajte ani vtedy, ak sa spoločne so stolicou objavuje krv, ktorá nie je svetločervená, ale skôr tmavá. Môže totiž ísť o iné ochorenie.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.