21. septembra, 2023

Prečo hemoroidy súvisia s dlhodobým sedením

Hemoroidy súvisia s dlhodobým sedením, najmä v kancelárii. Vysvetlíme vám, prečo a ako im predchádzať.

Hemoroidy a sezeni

Jedným z faktorov, ktoré sa významne podieľajú na vzniku hemoroidov, je sedenie, najmä to dlhodobé v kancelárii. Vysvetlíme vám, prečo to tak je, a zároveň vám poradíme, ako sa dá hemoroidom predchádzať, aj keď sa sedavému spôsobu života vyhnúť nedá.

Prečo je dlhodobé sedenie také rizikové

Hemoroidy sú zdurené žily v oblasti konečníka. Keďže dlhodobé sedenie vyvíja práve na túto oblasť ľudského tela súvislý tlak, je jedným z hlavných rizikových faktorov ich vzniku, zhoršenia stavu aj ich návratu. Keď sa k sedavému zamestnaniu pridá ešte zopár kilogramov navyše, jeho vplyv sa značne posilní.

Pri dlhom sedení sa navyše môže narušiť prietok krvi do dolnej časti tela. Tým sa krv hromadí v cievach v oblasti panvy, tie sa následne zduria, čím vzniknú hemoroidy.

Sprievodným znakom dlhodobého sedenia často býva aj nedostatok fyzickej aktivity, teda aj znížená činnosť tráviaceho systému. Následkom býva zápcha, ktorá je ďalším rizikovým faktorom vzniku hemoroidov.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako predchádzať vzniku hemoroidov

Dlhodobému sedeniu sa však v mnohých prípadoch nedá nijako zabrániť. Okrem bežných preventívnych rád, ako je napríklad zmena stravovacích návykov a dodržiavanie pitného režimu, pre vás máme aj niekoľko tipov, ako znížiť alebo kompenzovať vplyv častého sedenia na vznik hemoroidov:

  • Kúpte si kvalitnú ergonomickú stoličku s bedrovou opierkou a nastaviteľnou výškou, ktorá bude podporovať správne držanie tela. Sedadlo stoličky by malo byť skôr mäkké. Sedením na tvrdom povrchu sa totiž riziko vzniku hemoroidov zvyšuje.
  • Robte pri sedení pravidelné prestávky. Raz za hodinu sa na pár minút postavte, pretiahnite sa, prejdite sa a môžete pokračovať ďalej.
  • Ubezpečte sa, že máte správne nastavený stôl a monitor, aby ste nemuseli telo nakláňať príliš dopredu, čo by mohlo zvyšovať tlak na panvovú oblasť.
  • Aspoň trikrát do týždňa sa venujte intenzívnej fyzickej aktivite. Záleží pritom len na vás, či sa rozhodnete pre organizovaný šport alebo napríklad pre dlhé prechádzky v prírode. Ide hlavne o prekrvenie organizmu.

Posilňujte svaly panvového dna Pravidelné cvičenie má totiž hneď niekoľko výhod: posilňovanie zlepšuje cirkuláciu krvi a zároveň kontrolu nad pohybmi čriev, čím znižuje riziko prílišného tlačenia počas stolice. Silné svaly panvového dna si navyše lepšie poradia s tlakom, ktorý na ne pôsobí

Ako posilňovať svaly panvového dna

Kegelove cviky spočívajú v opakovanom sťahovaní a uvoľňovaní svalov panvového dna (podobne ako keď človek zadržiava a uvoľňuje moč). Sťah podržte niekoľko sekúnd a následne uvoľnite. Cvičte nepretržite aspoň 10 minút, ideálne je, keď toto cvičenie opakujete niekoľkokrát denne.

Zdvíhanie panvy – ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, chodidlá by mali byť približne pod nimi. Zdvíhajte panvu, súčasne zatínajte panvové svaly a spodné brušné svaly. Cvičte každý deň aspoň 10 minút.

Vákuové cvičenie sa zameriava na posilnenie svalov panvového dna a tých brušných. Stojte s nohami rozkročenými na šírku bokov. Najskôr vydýchnite všetok vzduch z pľúc a potom aj z brucha. Brušné svaly stiahnite smerom k chrbtici a snažte sa v tomto absolútnom výdychu vydržať 10 – 20 sekúnd. Potom sa normálne nadýchnite a cvik opakujte 5x – 10x.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.