
Tradičná záchodová stolička Štokrle
Výhody:- Pohodlná a ergonomická poloha
- Zdravšie a pohodlnejšie vyprázdňovanie
- Prevencia hemoroidov a iných problémov s konečníkom
16. júla, 2024
Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.
Správna poloha pri vyprázdňovaní zohráva dôležitú úlohu pri liečbe a prevencii hemoroidálnych ochorení. Správnu polohu vám môže pomôcť dosiahnuť toaletná stolička. Poradíme vám, ako to urobiť.
Hemoroidy sú zdurené žily v oblasti konečníka, ku ktorých rozvoju prispieva vnútrobrušný tlak. Ten sa zvyšuje napríklad počas pôrodu, vplyvom náročných fyzických aktivít a najčastejšie pri namáhavom vyprázdňovaní, teda pri hnačkách a hlavne zápchach. Pomôcť vám môže stolička na záchod, ktorá zabezpečí správnu polohu tela pri vyprázdňovaní.
Málokto vie, že bežná poloha posediačky so vzpriameným chrbtom nie je na defekáciu úplne ideálna. V tejto polohe je totiž hrubé črevo stiahnuté tzv. puborektálnou slučkou (musculus puborectalis). Teda svalom, ktorý okrem iného pomáha zadržiavať stolicu v tele. Na jeho prekonanie je potrebné vyvinúť vyšší tlak na svaly v análnej oblasti, čo môže viesť ku vzniku hemoroidov, prípadne k zhoršeniu stavu tých terajších, a teda aj predĺženiu liečby.
Správnou polohou je podrep. Je totiž pre vyprázdňovanie najprirodzenejší, pretože sa zovretie hrubého čreva puborektálnou slučkou uvoľní, a tak má stolica voľný priechod bez toho, aby bolo potrebné vyvíjať výraznejší tlak.
Túto polohu umožňuje napríklad turecký záchod, bežné toalety nás však nútia sedieť vzpriamene. Riešením je toaletná stolička. Tá dovoľuje udržať nohy vo zvýšenej polohe, čo má na črevá v kombinácii s predklonom rovnaký efekt ako podrep.
Rovnako ako správna poloha je dôležitý aj čas strávený na toalete. Dlhodobá snaha o defekáciu vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo môže priebeh hemoroidov zhoršiť alebo môže spôsobiť vznik nových. Ak vás teda trápi zápcha, doprajte si viac vlákniny, zvýšte pitný režim a namiesto dlhého vysedávania na toalete sa choďte radšej prejsť. Tieto procesy vedú k urýchleniu trávenia a zmäkčeniu stolice, ktorá potom vyjde ľahšie von.
Okrem toho je dôležité udržiavať primeranú hygienu aj na toalete. Ideálne je používať vlhčené obrúsky, ktoré jemne čistia a minimalizujú podráždenie pokožky.
Pri akútnom hemoroidálnom ochorení nezabúdajte ani na vhodnú polohu počas spánku, pri ktorej nebudete cítiť tlak na análnu oblasť. Ideálna je napríklad tzv. poloha plodu, teda naboku. Na dosiahnutie maximálneho pohodlia je vhodné spať na mäkkom matraci alebo aspoň doplniť bežný matrac mäkkou podložkou.
Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.
Zdroj:
Autor: Lenka Kolková