3. mája, 2023

Za ako dlho sa hemoroid vstrebe?

Prezradíme vám, za ako dlho sa hemoroid vstrebe, a odpovieme vám na niekoľko ďalších kľúčových otázok týkajúcich sa tohto nepríjemného ochorenia.

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú častým zdravotným problémom, ktorý môže byť veľmi nepríjemný a bolestivý. Napriek tomu, že existuje veľa spôsobov, ako s hemoroidmi bojovať. Jednou z otázok, ktoré sa v tejto súvislosti často objavujú, je: „Za ako dlho sa hemoroid vstrebe?“. V tomto článku sa zameriame na rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú trvanie hemoroidov, a pozrieme sa aj na rozličné spôsoby, akými môžete zmierniť príznaky a urýchliť hojenie.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Za ako dlho sa hemoroid vstrebe?

Trvanie hemoroidov nie je presne stanovené. Menšie vriedky spravidla vymiznú za niekoľko dní (približne do jedného týždňa), tie väčšie, najmä vonkajšie hemoroidy, môžu spôsobovať značné nepohodlie výrazne dlhšie.

Kedy je vhodné zájsť s hemoroidmi k lekárovi?

Vo všeobecnosti platí, že ak hemoroidy pretrvávajú viac ako dva týždne a ich stav sa nelepší alebo sa dokonca zhoršuje, je vhodné vyhľadať lekára a poradiť sa s ním. Okrem toho, že špecialista zvolí vhodnú liečbu, vylúči aj ďalšie, oveľa závažnejšie ochorenia, ako je napríklad rakovina hrubého čreva.

Za ako dlho sa hemoroid sám vstrebe?

Podobne ako pri trvaní hemoroidov platí, že sa menšie hemoroidy obyčajne vstrebú samy, tie väčšie, a väčšinou aj bolestivejšie, je často potrebné riešiť operačne. Týka sa to približne 20 % prípadov.

Čo sa stane s hemoroidom?

Po niekoľkých dňoch trápenia začnú nepríjemné pocity ustupovať a krvná zrazenina vnútri hemoroidu sa začína vstrebávať. Môže sa stať, že po nej zostane tzv. kožná výchlipka. Je to zvraštená koža pri análnom otvore, ktorá komplikuje jeho hygienu a tým zvyšuje riziko návratu hemoroidov, preto sa spravidla chirurgicky odstraňuje. Ďalšou možnosťou prirodzeného zániku hemoroidu je jeho prasknutie.

Dá sa vstrebanie hemoroidu urýchliť?

Na urýchlenie liečby hemoroidov je vhodné užívať čapíky a masti. Ideálne také, ktoré okrem sťahujúcich látok obsahujú aj lokálne anestetikum, ktoré zmierňuje nepríjemné sprievodné javy. Ďalej pomáhajú a ako prevencia návratu hemoroidov pôsobia lieky alebo výživové doplnky na posilnenie žilových stien.

Dá sa zabrániť vzniku hemoroidov?

Tvorbe hemoroidov sa, bohužiaľ, úplne zabrániť nedá. K ich vzniku totiž prispievajú napríklad aj genetické dispozície či vek. Je však možné dodržiavať určité preventívne opatrenia, ktoré toto riziko významne znížia. Ide predovšetkým o optimálny pitný režim, zdravý a vyvážený jedálny lístok, pravidelný pohyb a aj o dostatočnú hygienu.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Autor: Lenka Kolková

Zdroje

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.