12. januára, 2022

Ako liečiť hemoroidy u detí: 7 bezpečných rád

Tieto bolestivé a nepríjemné ťažkosti sa nevyhýbajú ani najmenším. Poradíme vám, ako účinne a zároveň šetrne liečiť hemoroidy u detí.

Hemoroidy u detí

Prečo sa objavujú hemoroidy u detí

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú opuchnuté žily na vnútornej alebo vonkajšej strane konečníka. Hemoroidy u detí sa objavujú najmä v spojitosti so zvýšeným tlakom na črevá, a to ako v dôsledku zápchy, tak aj hnačky. Zápcha môže u detí vznikať v dôsledku nevhodného jedálneho lístka, nedostatočného pitného režimu, ale jednoducho aj preto, že deti „nemajú čas“ sa vyprázdniť. V zápale hry totiž nutkanie na stolicu potlačia, stolica sa v črevách vysušuje, čím sa zhoršuje jej priechodnosť a tým sa zvyšuje aj riziko vzniku hemoroidov.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Príznaky hemoroidov u detí

Medzi typické symptómy hemoroidov u detí do 15 rokov patrí:

  • modrastý uzlík v oblasti konečníka,
  • svrbenie a citlivosť či bolesť v análnej oblasti,
  • jasnočervená krv na stolici alebo toaletnom papieri.

Ako sa vyhnúť hemoroidom u detí

Zatiaľ čo zápcha je veľmi častým dôvodom návštevy pediatra, hemoroidy u detí, našťastie, také bežné nie sú. Poradíme vám, ako svoje ratolesti spoľahlivo ušetriť od oboch problémov:

1. Dbajte na vyváženú stravu

Jedným z najdôležitejších krokov k úspešnej liečbe hemoroidov je odstránenie ich príčiny, teda zápchy. Nezabúdajte na to, že strava vašich detí by mala každý deň obsahovať dostatočné množstvo vlákniny. Platí, že optimálne množstvo sa odvodzuje od vzorca: vek dieťaťa + 5 g (trojročné dieťa by teda malo každý deň zjesť 8 gramov vlákniny). Vláknina sa nachádza napríklad v zelenine, ovocí alebo aj celozrnnom pečive či cereáliách. Jedálny lístok by mal zároveň obsahovať dostatok vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú spevňovať žilovú stenu, preto bude vznik hemoroidov menej pravdepodobný. V neposlednom rade je vhodné obmedziť aj konzumáciu cukru a živočíšnych tukov, ktoré vedú k nadváhe či obezite, ktorá riziko vzniku hemoroidov výrazne zvyšuje.

2. Dohliadnite na pitný režim

Najmä malé deti dokážu počas dňa na pitie úplne zabudnúť. Záleží teda na rodičoch, aby dohliadli na to, že ich ratolesť každý deň vypije 60 – 80 ml tekutín na každý kilogram svojej hmotnosti.

Medzi vhodné nápoje patrí:

  • čistá voda, občas môže byť aj minerálna,
  • ovocné alebo bylinné čaje, nedosladzované,
  • 100 % ovocné či zeleninové šťavy bez obsahu sladidiel a ďalších umelých prísad.

Nevhodné sú, naopak, sladené a sýtené limonády, džúsy z koncentrátov a tiež silný čierny čaj či káva.

3. Nezabudnite na pohyb

Pravidelný pohyb je u malých detí rovnako dôležitý ako u dospelých. Fyzická aktivita totiž podporuje činnosť celého zažívacieho systému. Pravidelným pohybom zároveň udržiavame organizmus v dobrej kondícii, čím znižujeme riziko vzniku nadváhy či obezity, a teda aj vzniku hemoroidov.

4. Vyskúšajte teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ dokáže vyriešiť mnoho detských ťažkosti vrátane hemoroidov a zápchy. V prípade hemoroidov je vhodné pridať do vane trochu dubovej kôry, ktorá má sťahujúce účinky. Na detské hemoroidy je tiež možné prikladať obklady namočené v teplom odvare z dubovej kôry, ideálne na 10 – 15 minút 2-krát denne.

5. Dbajte na hygienu

Po každej stolici umyte oblasť konečníka vlažnou vodou a jemne, ale dôkladne ju osušte. Na cestách, kde takáto hygiena nie je možná, je dobré mať poruke vlhčený toaletný papier. Dbajte však na to, aby papier neobsahoval žiadnu parfumáciu, alkohol ani iné nevhodné syntetické látky, ktoré hemoroidy ešte zhoršujú. Vhodný je napríklad vlhčený papier Procto-Glyvenol, ktorý obsahuje ruskogenín, ktorý má sťahujúce účinky.

6. Použite masti

Po stolici a každom umytí aplikujte na oblasť konečníka krém, masť či gél. Vhodné sú detské mastivá, ktoré podporujú hojenie. Pri dlhodobých ťažkostiach odporúčame konzultáciu s lekárom (pediatrom).

7. Nezabudnite na príjemné sedenie

Sedenie môže byť pre malé deti s hemoroidmi vyslovene nepríjemné a pri sedení na tvrdej podložke sa navyše v dôsledku tlaku môže priebeh ochorenia ešte zhoršovať. Nezabúdajte teda na to, že by mal váš potomok sedieť napríklad na mäkkom vankúši alebo nafukovacej podložke.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.