11. januára, 2022

Hemoroidy v tehotenstve a všetko, čo je o nich dobré vedieť

Vysvetlíme vám, prečo sa hemoroidy v tehotenstve objavujú, prečo práve gravidita zvyšuje riziko ich vzniku, a hlavne poradíme, ako sa s nimi čo najúčinnejšie vysporiadať.

Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) v tehotenstve sú častým problémom, ktorý postihuje mnoho žien počas tehotenstva a môže spôsobovať veľké nepohodlie a bolesť.

Prečo sa objavujú hemoroidy v tehotenstve

Zvýšený objem krvi: Počas gravidity koluje v ženskom tele o 30 – 40 % viac krvi ako zvyčajne. Tok krvi sa zároveň spomaľuje a maternica, ktorá sa zväčšuje v dôsledku rastúceho plodu, vyvíja čoraz väčší tlak na konečník a žily v oblasti panvy. Výsledkom potom býva rozšírenie drobných žiliek v týchto miestach, a teda aj výrazne vyššie riziko vzniku hemoroidov.

Zápcha: Každú druhú ženu trápi v tehotenstve zápcha. Na vine je zvýšená hladina hormónu progesterón, ktorý má priamy vplyv na uvoľnenie svalov panvového dna. V dôsledku tohto uvoľňovania sa spomaľuje pohyb čriev, stolica sa vysušuje a sťažuje sa jej prechádzanie. V poslednom trimestri môže byť príčinou zápchy aj tlak maternice na črevá a konečník. Všeobecne potom platí, že nedostatočná priechodnosť čriev zvyšuje riziko vzniku hemoroidov.

Tlačenie: Aktívne tlačenie, ako pri stolici, tak predovšetkým pri samotnom vaginálnom pôrode, zvyšuje tlak na rektálnu oblasť, a preto s ním rastie aj riziko vzniku hemoroidov.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako sa prejavujú hemoroidy v tehotenstve

Symptómy sa líšia podľa toho, či ide o hemoroidy vonkajšie alebo vnútorné.

Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné ako drobné uzlíky pri ritnom otvore. Mávajú až fialovú farbu a môže ich sprevádzať opuch, medzi ich ďalšie príznaky patrí svrbenie, pálenie či podráždenie v oblasti rekta.

Vnútorné hemoroidy, naopak, nie sú viditeľné a zvyčajne ani hmatateľné, pretože sa vytvárajú na vnútornej stene konečníka. Spoľahlivo sa dajú spoznať podľa svetločervenej krvi, ktorá sa objavuje na stolici alebo toaletnom papieri. Zároveň ich môže sprevádzať bolesť pri tlačení a hlien v exkrementoch.

Dlhodobo neliečené vnútorné hemoroidy môžu spôsobiť vyvrátenie časti konečníka, ich príznaky sa dajú navyše ľahko zameniť s nádorom hrubého čreva, a tak je vhodné ich výskyt vždy konzultovať s lekárom.

Ako liečiť hemoroidy v tehotenstve

Dobrou správou je, že hemoroidy vzniknuté v období gravidity zvyčajne samy vymiznú do niekoľkých týždňov po pôrode. Len vo výnimočných prípadoch sa stáva, že je nutné sa podrobiť drobnému chirurgickému zákroku. Napriek tomu existuje viacero postupov, ktoré pomáhajú toto obdobie výrazne skrátiť alebo aspoň uľavujú od nepríjemných symptómov, ktoré sprevádzajú hemoroidy v tehotenstve. Sú to:

  • Lokálne gély a masti, ako je napríklad rektálny krém Procto-Glyvenol, pôsobia protizápalovo, takže urýchľujú proces hojenia a zároveň vďaka účinkom lidokaínu rýchlo uľavujú od bolestí.
  • Rektálne čapíky obsahujú špeciálne zložky, vďaka ktorým dokážu uľaviť od nepríjemných príznakov, ktoré sprevádzajú hemoroidy, a zároveň pôsobia proti rozvoju zápalových procesov.
  • Prírodné kúpele, krémy či obklady obyčajne z dubovej kôry, pagaštana konského, hamamelu alebo epsomskej soli majú sťahujúce účinky, sú prirodzene antibakteriálne a znižujú opuchy.
  • Nechtíková masť alebo gél s aloe vera upokojuje postihnuté miesto a pomáha urýchľovať proces hojenia.
  • V niektorých prípadoch môže lekár predpísať prípravky na spevnenie žilovej steny.

Prevencia hemoroidov v tehotenstve

Strava – konzumujte veľké množstvo vlákniny. Tú obsahuje hlavne zelenina, ovocie a tiež celozrnné pečivo.

Pitný režim – pite dostatočné množstvo nesladených a nesýtených tekutín.

Životný štýl – pridajte do každodenného programu pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu.

Hygienické potreby – používajte neparfumovaný toaletný papier, mydlá, krémy, vlhčené obrúsky atď.

Posilňovanie – aspoň každý druhý deň vykonávajte cviky na posilnenie panvového dna.

Sedenie – ak máte sedavé zamestnanie, vstaňte aspoň raz za hodinu zo stoličky a prejdite sa. Neseďte na tvrdom povrchu. Pomôcť môže napríklad mäkká podložka na stoličke.

Stolica – dbajte na pravidelnú stolicu, mali by ste ju mať aspoň raz za dva dni.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.