21. februára, 2024

Krv v stolici nemusí vždy signalizovať len hemoroidy

Krv v stolici nemusí vždy znamenať hemoroidy. Zistite, aké ďalšie problémy môžu byť príčinou krvácania z konečníka a ako ich liečiť.

krv v stolici

Krv v stolici nemusia byť vždy len hemoroidy. Prezradíme vám, aké ďalšie ťažkosti môžu spôsobovať krvácanie z konečníka a ako ich riešiť.

Krv v stolici dokáže vydesiť každého z nás. Zo štatistického hľadiska sa za ňou spravidla neskrývajú závažné problémy. Ak však ide o závažné problémy, môžu byť fatálne, preto je vždy namieste konzultovať krvácanie so svojím lekárom.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Dôležitým faktorom je farba krvi:

  • Jasnočervená krv znamená krvácanie v dolnej časti tráviaceho traktu, teda od poslednej tretiny tenkého čreva cez črevo hrubé až ku konečníku. Jej časťou (nie však jedinou) príčinou bývajú hemoroidy.
  • Tmavočervená krv alebo čierna dechtovitá stolica majú svoju farbu preto, že je obsiahnutá krv už natrávená. Poukazuje teda na krvácanie v hornej časti tráviaceho traktu, od úst cez žalúdok až po prvé dve tretiny tenkého čreva.
  • Okultné krvácanie je krv v stolici, ktorá nie je viditeľná voľným okom, dá sa však zistiť pomocou testu. Môže súvisieť so zápalovými ochoreniami čriev, s polypmi, v horšom prípade s kolorektálnym karcinómom.

Najčastejšími príčinami výskytu krvi v stolici sú:

Hemoroidy: Opuchnuté žilové pletence v konečníku (vnútorné hemoroidy) alebo pri ritnom otvore (vonkajšie hemoroidy) patria k najčastejším príčinám jasnočervenej krvi v stolici. Objavujú sa v dôsledku zvýšeného tlaku na črevá, a to napríklad pri tehotenstve, nadváhe, častých hnačkách a zápchach. Spravidla sa vstrebú samy alebo pomocou voľnopredajných čapíkov, krém či sedacích kúpeľov. Môžu sa však aj zapáliť alebo vysunúť, preto je vhodné ich liečbu konzultovať s lekárom.

Análne trhliny (fisúry): Malé praskliny v okolí ritného otvoru sú často pôvodcom jasnočervenej krvi na toaletnom papieri. Objavujú sa v dôsledku tvrdej stolice alebo zápchy a s nimi spojeným namáhavým vyprázdňovaním. Obyčajne sa po pár dňoch samy zahoja. Liečba sa dá urýchliť voľnopredajnými masťami a gélmi.

Infekcie tráviaceho traktu alebo čriev: Niektoré vírusové, parazitárne a bakteriálne infekcie, ako je napríklad salmonela, spôsobujú bolesti brucha, horúčku, úporné hnačky a v dôsledku podráždenia sliznice čriev alebo inej časti tráviaceho traktu aj krv v stolici. Liečbu týchto ochorení je potrebné konzultovať s lekárom.

Divertikulóza: Je stav, pri ktorom sa v hrubom čreve tvoria malé vydutiny (divertikuly), ktoré môžu spôsobovať krvácanie alebo v ktorých často vznikajú zápaly (divertikulitída). Typickým je ich výskyt v dôsledku nezdravého stravovania, predovšetkým pri nedostatočnom príjme vlákniny. Liečba prebieha úpravou jedálneho lístka.

Ochorenia pažeráka: Zápalové a niektoré ďalšie ochorenia pažeráka spôsobujú zvracanie krvi alebo jej vylučovanie v stolici, ktorá máva až čiernu farbu. Ťažkosti s pažerákom sa objavujú napríklad v dôsledku refluxu, infekcie alebo v súvislosti s cirhózou pečene. Choroby pažeráka je potrebné riešiť vždy s lekárom.

Vredy: Vredy žalúdka a dvanástnika sa väčšinou objavujú v dôsledku dlhodobo nevhodnej životosprávy, najmä pri nadmernej konzumácii alkoholu. Môže ich však spôsobovať aj bakteriálna infekcia, užívanie niektorých liekov, stres alebo fajčenie. Niekedy spôsobujú okultné krvácanie, inokedy sa spolu so stolicou vylučuje tmavá krv. Tieto ťažkosti často sprevádzajú aj silné bolesti brucha, v prípade žalúdočných vredov po jedle, pri vredoch dvanástnika nalačno. Vredy je vždy potrebné konzultovať s lekárom, a to okrem iného preto, že by prasknutý vred mohol spôsobiť sepsu.

Polypy: Sú výrastky na sliznici hrubého čreva, ktoré obyčajne signalizuje jasnočervená krv na stolici. Tá by preto mala byť varovným signálom pre každého z nás, pretože práve polyp je v drvivej väčšine prípadov štádiom predchádzajúcim rakovine hrubého čreva. Polypy často sprevádza úbytok hmotnosti a striedanie hnačiek a zápch. Polypy sa odstraňujú pri kolonoskopii.

Rakovina: Krv v stolici môže byť príznakom nádoru hrubého čreva alebo konečníka. Táto príčina však, našťastie, nebýva taká častá.

Autoimunitné ťažkosti: Napríklad Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída sú autoimunitnými poruchami, ktoré spôsobujú chronické zápaly v tráviacom trakte. Ich typickým príznakom je krv v stolici, ale aj hnačky, zvýšená teplota, kŕče alebo bolesti brucha.

Medzi ďalšie dôvody, prečo sa v stolici objavuje krv, patrí ischemická či radiačná kolitída, cievna malformácia čriev, prolaps konečníka a mnohé ďalšie ťažkosti. Každý výskyt krvi v stolici by sa mal konzultovať s lekárom, pretože jedine on môže určiť správnu diagnózu. Ak však krv sprevádzajú aj také príznaky, ako je studená a lepkavá pokožka, zmätenosť, súvislé krvácanie z konečníka, nevoľnosť, zvracanie krvi, mdloby alebo závraty, kŕče v bruchu, zrýchlený dych alebo bolesť konečníka, je namieste volať záchranku.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroj:

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.