3. mája, 2023

Vysunuté hemoroidy: Príznaky, príčiny a možnosti liečby

Vysvetlíme vám, čo sú to vysunuté hemoroidy, prezradíme, prečo sa objavujú, a poradíme vám, ako sa ich čo najúčinnejšie zbaviť.

Vysunuté hemoroidy

Za vysunuté hemoroidy sa označujú vnútorné hemoroidy, ktoré sa vyklenú von z konečníka. Tým sa odlišujú od vonkajších hemoroidov, tie totiž vznikajú priamo v oblasti konečníka.

Príznaky vysunutých hemoroidov

Vysunuté hemoroidy spravidla nebolia, za to však môžu spôsobovať:

  • Krvácanie: ide o jasnočervenú krv na toaletnom papieri, spodnej bielizni alebo stolici. Ak objavíte tmavú krv, pravdepodobne nejde o hemoroidy, ale o iné, často vážnejšie ťažkosti. Vyhľadajte preto odbornú lekársku pomoc.
  • Svrbenie: okrem svrbenia, ktoré často býva veľmi intenzívne a nekonečné, môže byť pokožka v oblasti konečníka aj podráždená a môže nepríjemne páliť.
  • Výtok hlienu: spravidla ide o belavý kašovitý hlien, ktorý vzniká v dôsledku zápalu v oblasti konečníka. Objavuje sa na stolici alebo toaletnom papieri a môže ho sprevádzať zápach.
  • Tlak: aj po stolici môže v oblasti brušnej dutiny pretrvávať tlak a pocit, akoby nenastalo úplné vyprázdnenie.
  • Únik stolice: spôsobuje ho vysunutie hemoroidu cez konečník, ktorý si tak nemôže plniť svoju funkciu.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Ako sa zbaviť vysunutého hemoroidu

Vo väčšine prípadov sa vysunuté hemoroidy vstrebú samy. Tento proces významne urýchli užívanie čapíkov alebo mastí, najlepšie s obsahom lidokaínu, ktorý tlmí nepríjemné sprievodné javy.

Existujú však aj prípady, keď je vysunutý hemoroid nevyhnutné odstrániť chirurgicky. Ak sa teda váš stav viac ako dva týždne nezlepšuje alebo máte dokonca pocit, že sa zhoršuje, neváhajte a navštívte špecialistu.

Sú vysunuté hemoroidy nebezpečné?

V drvivej väčšine prípadov nie sú, môžu však prinášať určité riziká:

  • Ak je vysunutý hemoroid naozaj veľký, môže jeho prasknutie zapríčiniť natoľko silné krvácanie, že spôsobí značný pokles krvného tlaku. Tento stav môže viesť k mdlobám, závratom a v ojedinelých prípadoch môže v dôsledku šoku nastať až smrť.
  • V hemoroidálnej žile sa môže vytvoriť krvná zrazenina. Tá zabraňuje krvi v jej bežnom prietoku, čo môže vyústiť do bolestivého a zároveň veľmi veľkého opuchu tkaniva.
  • Vysunuté hemoroidy sa nemusí vyklenúť až von z konečníka, ale môže byť uväznený v análnom svalstve. To vedie k jeho zaškrteniu a odumretiu tkaniva, čo prináša silné bolesti alebo až gangrénu.

Prečo sa objavujú vysunuté hemoroidy?

Odborníkom zatiaľ nie je úplne jasné, prečo sa u niektorých pacientov hemoroidy vysunú a u iných zostávajú vnútri. Vo všeobecnosti však platí, že k ich vzniku prispieva:

  • dlhodobé neliečenie,
  • extrémny tlak na cievy (nadváha, námaha, kašeľ, sexuálne aktivity a pod.),
  • chronická zápcha alebo hnačka,
  • strava chudobná na vlákninu,
  • tehotenstvo,
  • vyšší vek.

Diagnóza vysunutého hemoroidu

V závislosti od toho, ako veľmi sa hemoroid vysunie z konečníka, rozlišujú lekári štyri štádiá:

  1. Dá sa nahmatať, môže krvácať, ale nezasahuje do análnej oblasti.
  2. Pri stolici vyčnieva, ale sám sa zatiahne späť.
  3. Vyčnieva pri stolici, námahe alebo inom tlaku a treba ho prstom zatlačiť späť.
  4. Je vysunutý stále a nedá sa zatlačiť. V tomto štádiu je takmer vždy nevyhnutný lekársky zásah, pretože hrozí vysoké riziko zaškrtenia hemoroidu

Ako liečiť vysunuté hemoroidy

Pre väčšinu vysunutých hemoroidov našťastie platí, že sa zatiahnu samy. Tento proces môžete urýchliť a predovšetkým spríjemniť užívaním čapíkov a mastí. Najlepšie sú také prípravky, ktoré obsahujú lidokaín alebo iné lokálne anestetikum, ktoré pomáha uľaviť od nepríjemných sprievodných javov.

Ďalej vám môžu pomôcť sedacie kúpele, úprava jedálneho lístka, zvýšený pitný režim, dôsledná hygiena a pri silných bolestiach je možné užívať aj voľne predajné analgetiká. V prípade, že vám domáca liečba nezaberá, vyhľadajte lekára, ktorý určí ďalší postup.

Tento text má len informatívny charakter, neslúži ako podpora pri užívaní liekov ani výživových doplnkov a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.