20. júna, 2023

Ako rozpoznám hemoroidy: najčastejšie otázky a odpovede

Ako rozpoznám hemoroidy? V článku vám prinášame kompletné odpovede na otázky týkajúce sa hemoroidov. Nielenže vám povieme, ako spoznať príznaky a ako sa hemoroidy prejavujú, ale tiež sa pozrieme na možné príčiny, faktory zvyšujúce riziko a metódy prevencie.

Ako rozpoznám hemoroidy

Ako rozpoznám hemoroidy? V článku vám prinášame kompletné odpovede na otázky týkajúce sa hemoroidov. Nielenže vám povieme, ako spoznať príznaky a ako sa hemoroidy prejavujú, ale tiež sa pozrieme na možné príčiny, faktory zvyšujúce riziko a metódy prevencie.

Čo sú vlastne hemoroidy?

Hemoroidy (ľudovo hemeroidy) sú zväčšené a zapálené žilky v oblasti konečníka, ktoré sa inak starajú o udržanie stolice a vyprázdňovanie. Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Sú hemoroidy viditeľné?

Vnútorné hemoroidy nevidno a nedajú sa ani nahmatať, pretože sa nachádzajú ďalej v oblasti ritného kanála. Môžu sa však vysunúť a potom viditeľné sú. Hemoroidy vidno zvonku a dajú sa aj nahmatať, a to ako mäkké hrboľčeky alebo uzlíky na vonkajšej strane konečníka.

Sú hemoroidy bolestivé?

Vonkajšie hemoroidy bývajú bolestivejšie, pretože sú citlivé na dotyk, a to nielen napríklad pri hygiene, ale aj pri sedení alebo vyprázdňovaní. Vnútorné hemoroidy bolia menej, často však spôsobujú nepríjemný tlak pri stolici.

Ako sa hemoroidy prejavujú?

Okrem spomínaných bolestí alebo tlakov hemoroidy spôsobujú aj pálenie a svrbenie. Výnimočný nie je ani hlien alebo svetločervená krv na stolici alebo toaletnom papieri – tá sa objavuje predovšetkým pri hemoroidoch vnútorných.

Sú hemoroidy nebezpečné?

Hemoroidy obyčajne nebezpečné nie sú. Najneskôr po týždni by sa však mali začať vstrebávať.

Kedy je vhodné zájsť s hemoroidmi k lekárovi?

Ak hemoroidy nevymiznú alebo sa ich priebeh postupne dokonca zhoršuje, je na mieste zájsť k odborníkovi. Lekára je vhodné vyhľadať aj vždy vtedy, keď sa hemoroid vysunie, alebo v prípade, že pozorujete tmavočervenú alebo hnedú krv. Tá by totiž mohla znamenať nádorové ochorenie hrubého čreva.

Ako prebieha vyšetrenie hemoroidov?

Lekár obyčajne najskôr spíše anamnézu a potom vizuálne prezrie konečník. Nasledovať môže rektálne vyšetrenie rukou alebo anoskopom. Čo je jednorazová trubička, pomocou ktorej môže lekár vyšetriť hemoroidy podrobnejšie.

Ako hemoroidy liečiť?

Na trhu existuje celý rad mastí, gélov, čapíkov alebo sedacích kúpeľov, ktoré jednak obsahujú zložky, ktoré urýchľujú stiahnutie hemoroidu, a zároveň znecitlivujúce látky, ktoré uľavujú od sprievodných javov.

Čo zhoršuje hemoroidy?

Ku zhoršeniu stavu hemoroidov a k predĺženiu ich liečby prispievajú časté zápchy a hnačky. Okrem toho sa na ňom podieľa aj tehotenstvo, pôrod alebo dlhodobé sedenie na tvrdom povrchu.

Čo nerobiť pri hemoroidoch?

Počas hemoroidálneho ochorenia je vhodné sa vyhnúť všetkým náročným fyzickým aktivitám, zadržiavaniu stolice a dlhodobému tlačeniu. Zároveň je na mieste vynechať z jedálneho lístka kávu, čierny čaj, korenisté jedlá, ako aj jedlá založené na živočíšnych tukoch a jednoduchých cukroch.

Aká je prevencia opakovaného výskytu hemoroidov?

Vzniku a návratu hemoroidov sa dá účinne predchádzať úpravou stravovacích návykov, dodržiavaním optimálneho pitného režimu, pravidelnou fyzickou aktivitou, elimináciou dlhodobého sedenia, znížením nadváhy a dôslednou hygienou.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

  1. https://www.stefajir.cz/hemoroidy-neboli-hemeroidy
  2. https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#causes-and-risk-factors

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.