16. novembra, 2023

Mýty o hemoroidoch

Hemoroidy môžu aspoň raz za život postihnúť každého, ale mnohých ľudí trápi nedostatočná informovanosť o nich. Často sa šíria polopravdy a úplné nezmysly. Pozrime sa teda na niektoré z najčastejších mylných predstáv a uveďme ich na správnu mieru.

Mýty o hemorodoch

Hoci hemoroidy (ľudovo hemeroidy) aspoň raz za život potrápia značnú časť našej populácie, všeobecná informovanosť o nich je pomerne nízka, a tak ľudia často veria polopravdám alebo absolútnym bludom. Tie najzásadnejšie preto teraz uvedieme na pravú mieru.

Hemoroidy trápia len starých ľudí

Pravdou je, že vyšší vek je faktorom, ktorý zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. S pribúdajúcimi rokmi sa totiž môžu stenčovať steny žíl, a preto sú cievy v oblasti konečníka oveľa náchylnejšie na rozvoj hemoroidov. Výnimkou však hemoroidy nie sú ani u mladších ročníkov a čoraz častejšie sa objavujú aj u detí. V takých prípadoch často súvisia s nadváhou.

Praktické pomôcky
na prevenciu a úľavu od hemoroidov

Hemoroidy sú vždy viditeľné

Viditeľné sú len hemoroidy vonkajšie, teda tie, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane ritného otvoru. Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú vo vnútornej časti análnej oblasti, sú voľným okom neviditeľné a dokonca sa nedajú ani nahmatať. Keďže sa nachádzajú na miestach, kde nie sú žiadne nervové zakončenia, spravidla samy osebe ani nebolia. Sprevádza ich však nepríjemný tlak pri vyprázdňovaní a často aj jasnočervená krv na stolici či toaletnom papieri.

Hemoroidy sú nebezpečné

Veľa ľudí trápi obava, že hemoroidy sú vážnym zdravotným problémom, ktorý môže navyše spôsobiť rakovinu. Hemoroidy samy osebe vážne nebývajú, naopak, možno ich pomocou režimových opatrení alebo lokálnych prípravkov vo väčšine prípadov úspešne vyliečiť v domácich podmienkach. V niektorých prípadoch sa však môžu hemoroidy dostať do štádia, ktoré je potrebné riešiť špeciálnou liečbou. Keby sa táto liečba nenasadila, hrozí napríklad vyklenutie konečníka. Hemoroidy nestoja ani za vznikom nádorových ochorení, ich príznaky sa však môžu za symptómy kolorektálneho karcinómu zameniť. Ak teda máte pochybnosti, či vás naozaj trápia hemoroidy, neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

Hemoroidy spôsobuje vždy zápcha

Zápcha v značnej miere prispieva ku vzniku hemoroidov. Je však len jedným z rizikových faktorov, ku ktorým rovnako patria napríklad časté hnačky. Ak vás často trápi zápcha a máte obavu z rozvoja hemoroidov, pridajte do svojho jedálneho lístka väčší podiel vlákniny a zvýšte aj pitný režim. Oboje bude mať vplyv na zmäkčenie stolice, a teda aj na jej ľahší priechod črevami.

Všetky ťažkosti s konečníkom sú hemoroidy

Hoci sú hemoroidy veľmi častým problémom, zďaleka nie sú tým jediným. Podobnými príznakmi sa prejavujú napríklad análne trhliny, zápal hrubého čreva, divertikulitída, polypy a v najhoršom prípade aj kolorektálny karcinóm.

Pikantné jedlá spôsobujú hemoroidy

Nie je to tak. Pravdou však je, že priveľmi korenisté jedlá môžu zhoršiť priebeh súčasných hemoroidov. Vplyv stravy na vznik, priebeh aj návrat tohto ochorenia je však absolútne nespochybniteľný. Zdravý a vyvážený jedálny lístok riziko ťažkostí s hemoroidmi výrazne znižuje.

Odstránenie hemoroidov je veľmi bolestivé

Nemusí to tak byť. Záleží totiž na tom, aký postup lekár zvolí. Väčšina zákrokov je skôr nepríjemná ako vyslovene bolestivá. Vôbec najväčším problémom býva pre väčšinu pacientov prekonanie počiatočného ostychu.

Za hemoroidy v tehotenstve môže pôrod

Pôrod je len jedným z dôvodov, prečo sa objavujú hemoroidy. V tehotenstve sú na vine aj hormonálne zmeny, ktoré tento stav neodmysliteľne sprevádzajú. Tie majú za následok zrýchlenie krvného obehu a rozšírenie ciev alebo aj časté zápchy či hnačky. S rastúcim bruškom sa navyše zvyšuje tlak na análnu oblasť, čo tiež môže viesť k rozvoju hemoroidov.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Ďalšie články

Záchodová stolička

Toaletná stolička: prevencia, úľava a urýchlenie liečby hemoroidov

Toaletná stolička vám pomôže dosiahnuť správnu polohu pri vyprázdňovaní, čo je dôležité pre prevenciu hemoroidov. Poradíme vám, ako ju správne používať.

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka: Príčiny, prevencia a úľava

Svrbenie konečníka? Zistite možné príčiny a účinné spôsoby, ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému.

hemoroidy ze stresu

Stres a hemoroidy: ako spolu súvisia

Trpíte hemoroidmi? Môže za nimi byť chronický stres! V tomto článku sa dozviete, ako stres ovplyvňuje žilový systém a prispieva k ich vzniku.